Az előterjesztésben azt javasolták, hogy a kezdeti időben csak azok a gyógyszertárak vegyenek részt a vakcinációs programban, amelyek szeretnének.
A tervek szerint már 2025-ben, pilot jelleggel elindulhat egyes patikákban a lakosság vakcinációja, mondta Süle András, az Európai Kórházi Gyógyszerészek Szövetségének korábbi elnöke, klinikai főgyógyszerész az economx.hu-nak. Olyan oltásokat adhatnak be a képzett gyógyszerészek, amelyek egyfázisúak.
Az Európai Unióban (EU) naponta 46 millió gyógyszerész-beteg találkozás zajlik, jóval több patika van, mint háziorvosi rendelő. A gyógyszertári vakcinációval az alapellátásról is egy hatalmas terhet lehetne levenni, mondta el az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM) és a Vaccines Europe által szervezett közös konferencián a lapnak.
Példaként említette, nem kell időpontot foglalni az orvoshoz, nem kell eljönni a munkából, nem kell várni a váróteremben, hanem bemegy a páciens a patikába, meghozza a döntését és beadatja az oltást. Arra is kitért, hogy az egy jogtechnikai kérdés, hogy a gyógyszerészeknek az oltás beadását az EESZT-ben is rögzíteni kell majd.
A gyógyszerészek szerepvállalására a lakosság immunizálásában, már az Európai Unió 16 tagországában működik. Ennek apropóján a Magyar Gyógyszerészi Kamara arra kérte fel Süle Andrást, hogy állítsa össze és koordinálja azt az irányelv tervezetet, ami arról szól, hogy megteremtsék annak a jogszabályi feltételeit, hogy a patikákban a gyógyszerészek hogyan tudnak oltásokat beadni.
Úgy fogalmazott Süle András, hogy a folyamat ott tart, hogy az irányelv tervezethez egy előzetes előterjesztés elkészült, ami magába foglalja a jogi környezet kialakítását, a kapcsolódó képzést, tananyagot, tematikát is. Valamint magába foglalja azokat a kritériumokat, hogy a gyógyszertáraknak milyen személyi és tárgyi feltételek szükségesek a vakcinációs program elindításához, valamint azt is tartalmazza, hogy milyen sürgősségi esetekre kell felkészülni a vakcina beadás során. További részletek a teljes cikkben