Bár a támogatott orvosságok rendre kimaradnak az áremelésekből, a betegek és az állam patikaszámlája dinamikusan nő.
Míg 2019-ben a teljes hazai gyógyszerpiac 531 milliárd volt, addig 2024 végére már 738 milliárdra hízott. Egyre többet fizet az állam és a beteg is, írja a Népszava online, azzal, hogy bBár a támogatott orvosságok rendre kimaradnak az áremelésekből, a betegek és az állam patikaszámlája dinamikusan nő.
– A hazai gyógyszertárakban 3500-3800 forint a betegek „fájdalomküszöbe”, azaz ennyit még zokszó nélkül kifizetnek a felírt orvosságaikért – mondta lapnak Gábor Tamás gyógyszerész, piaci elemző. – Az ennél drágábban kapható, elsősorban recept nélküli (és a receptre kiváltható) készítmények között már sorolnak az emberek és gyakran csak azokat kérik, amelyeket nélkülözhetetlennek ítélnek állapotuk menedzselésében.
Ahogy az államnak, úgy a betegeknek is megállíthatatlanul nőnek a gyógyszerkiadásai.
Míg 2019-ben a teljes hazai gyógyszerpiac 531 milliárd volt, addig 2024 végére már 738 milliárdra hízott.
Gábor Tamás adatai szerint 2019-től 2024 végéig a betegek térítési díjakra 25 százalékkal, az egészségbiztosító a támogatásokra mintegy 44 százalékkal költöttek többet. Az államnak gyakorlatilag minden támogatási formában nőttek a kiadásai, csak a közgyógyellátottakra fordított 2019-ben még 17,2 milliárdos keret lett évről-évre kisebb, mostanra már csak 15,9 milliárd forint.
Az elemző adata azért is érdekes, mert ez a legszegényebbeknek szánt támogatás, amire a jogosultak száma is évről évre kevesebb. A KSH 2019-ben még 283 ezer olyan embert jegyzett, aki helyett az állam állta a térítési díjat is, a 2023-as, ez idáig utolsó adatközlésben már csak 262 ezren maradtak a közgyógyellátási rendszerben, mivel időközben a jogosultság szabályai is egyre szigorodtak.
Arra a kérdésükre, hogy ha a támogatotti körbe tartozó készítmények árát a forgalmazók nem emelhették, akkor hogyan növekedhettek mind az állam, mind a betegek költségei, Gábor Tamás azt válaszolta: a közfinanszírozott készítmények palettája az utóbbi két évtizedben jelentősen átalakult. Sok új termék került be, például a daganatos, a cukor- valamint az érbetegségekre is érkeztek ilyenek, az új orvosságok ára pedig mindig magasabb, mint a már régebben alkalmazottaké. A régi és új árszint közötti különbségnek az is a része lehet, hogy a gyártók a már egyszer a támogatási rendszerbe fogadott gyógyszereknél nem tudják érvényesíteni a gyártási költségeik növekedését, ezért azokat az új készítmények árában is próbálják kompenzáltatni.
További részletek a nepszava.hu-n.