• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

''A pihenés nem alku tárgya''

Lapszemle Forrás: Népszabadság Online

A szakszervezetek elfogadhatatlannak tartják a ki nem adott szabadság akár egyszeri pénzbeli megváltását is.

Az érdekvédők szerint a munkavállalók számára mindenképpen biztosítani kell a pihenés lehetőségét írja a Népszabadság.

A pihenés nem eladó – szögezik le határozottan azok a szakszervezetek, amelyek nem helyeslik a felgyűlt szabadságok pénzbeli megváltását. Az érdekvédők a megoldást csábítónak, de visszaélésre alkalmas, a dolgozók egészségét veszélyeztető módszernek tartják – reagáltak arra a napokban született javaslatra, amely szerint év végén egyszeri alkalommal kifizethetnék a munkaadók a korábban felgyűlt szabadságokat. Az előkészítés és egyeztetés nélkül született ötlet megvalósítása az érdekvédők szerint ajtót nyitna az eddig legszigorúbban büntetett munkajogi vétségnek: a pihenőidő visszatartásának.

Az év közben felhalmozódott szabadságok akár csak egyszeri kifizetése is olyan példát teremthet, amelyből később könnyen lehet a munkavállalók alapvető jogait csorbító általános gyakorlat – véli közös közleményben a vegyipari szakszervezeti szövetség (VDSZ) és az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége (ASZSZ).
Egybehangzóan úgy vélik, a szabadságok pénzre váltása csábító, ám a rossz anyagi körülmények között élők helyzetével való visszaélésre alkalmas módszer – szögezi le Székely Tamás, a két szakszervezet elnöke.

A szabadság „intézménye" már egyébként is jó ideje elvesztette alapvető funkcióját. Az a dolgozók pihenését, regenerálódását szolgálná, néhány termelőüzemben viszont gyakran előfordul, hogy nem akkor kapják meg a kimerült munkavállalók ezt az egyébként alanyi jogon járó lehetőséget, amikor a legnagyobb szükségük lenne rá, hanem akkor, amikor a cég érdeke úgy kívánja.

Vagyis: amikor nincs megrendelése a munkaadónak – érvel Székely. Nem csoda – mondja –, hogy a magyar családok fele egyáltalán nem nyaral, a szabadságát otthon, esetleg más munkával tölti. Székely szerint etikátlan, manipulatív és törvénytelen is ezeknek a dolgozóknak felkínálni a választási lehetőséget: pénzt vagy pihenést. Egyértelmű, hogy akár az egészségük árán is az előbbit fogják választani.

A pénzbeli megváltást a szakszervezet elnöke azért is furcsállja, mert egészen a közelmúltig a szabadságok törvényszerű kiadása volt a munkaügyi hatósági ellenőrzések egyik legfontosabb „tétele", s a pihenés lehetősége nélküli foglalkoztatást büntették a legszigorúbban. Székely úgy véli, egy ilyen, akárcsak egyszeri megoldással a kormány legalizálná a jogsértést, s felmentené a büntetés alól azokat a cégeket, amelyeknek kifizetődőbb pénzt adni a dolgozóiknak, mint elengedni őket szabadságra.