A fiatalkorú várandósoknál a vetélés kockázata nagyobb.
Náluk gyakoribb az első és a második harmadbeli vérezgetés, valamint a magas vérnyomás, a vérszegénység, a fejlődési rendellenességek előfordulása, a koraszülések, a magzati retardáció (terhességi korukhoz képest alacsonyabb születési súly), az életveszélyes görcsállapot. Újszülöttjeik is általában esendőbbek, kortársaiknál betegesebbek. A szülés körüli időszakban a tágulási szak elhúzódik, a medence fejletlensége miatt magasabb a császármetszéssel történő szülések aránya – magyarázza dr. Nagy Gábor főorvos, B.-A.-Z. Megyei Kórház Szülészet-Nőgyógyászati Osztályának vezetője. Vele és az osztály két főállású védőnőjének egyikével, Tóth Ritával, valamint az osztály klinikai szakpszichológusával, Lakatos Csillával a szon.hu portálja beszélgetett a tizenéves anyákról, illetve az abortuszt választó fiatalkorúakról.
Mindig van az osztályon a kismamák között fiatalkorú – jelenti ki dr. Nagy Gábor. A fiatalkorúak esetén, akár a kihordást és szülést, akár az abortuszt választják, mindig a szülő, illetve a gyám hozzájárulásával történik – tájékoztat a főorvos, aki hozzáteszi azt is, ő főként az anyákkal találkozik, akik nem akarják ellátni az újszülöttjüket, akiknél beszűkült tudatállapotot észlelnek. Gyakran kiderül, hogy eltitkolt terhesség előzte meg a szülést, amit igazi sokként éltek meg. Ilyenkor alaposan átbeszéljük a helyzetet. Gyakran ott kell kezdeni: ez itt egy gyermek, nem pedig játékszer. Akiről gondoskodni kell, aki nem úgy működik, mint azt elképzelték, hogy éjjel alszik, nappal játszunk vele. Igyekszünk közösen feltárni, lehet-e ebben számítani családi vagy egyéb támogatásra.
Többnyire az a megoldás, hogy a szülők vállalják az unoka felnevelését. Ahol családi minta a koránszülés, gyakran együtt nevelkedik fel a gyermek és az unoka. Ám ilyenkor is sérül a családon belül betöltött szerep, sérül a személyiség fejlődésének íve, ami előbb-utóbb visszaüt – emeli ki a pszichológus, hozzátéve azt is, a helyzet még sokkal nehezebb, ha az anya is gyámság alatt áll.
Mint az osztály védőnőjének, a feladatom annak kiderítése, hogy egyáltalán létezik-e segítő háttér. Ehhez elsősorban a körzeti védőnőkkel veszem fel a kapcsolatot – ők a szociális jelzőrendszer részei –, jobbára már a terhesgondozás során – mondja Tóth Rita. Extrém esetekben közvetlenül értesítem a gyámügyeseket is. Olyan azért ritkán fordul elő, hogy egy anya megszökjön, s hátrahagyja az újszülöttjét. Az is ritka, hogy önszántából lemondjon róla. Általában az anyai ösztön az erősebb.