• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

''Még a nyálamat sem tudtam lenyelni''

Lapszemle Forrás: hvg.hu

Az is megbánja, aki kiveteti a gyomorgyűrűt.

Szövődmények alakultak ki nála, az is előfordult, hogy nem tudott ülve enni, és a végén már a saját nyálát sem tudta lenyelni – ezek után lett elege egy gyomorgyűrűvel lefogyott huszonéves lánynak, aki úgy döntött, megszabadul a mesterséges evésszabályozójától. Ez sem volt egyszerű, mert az orvos szerinte kifejezetten lebeszélte, miközben a kórház állítja, csak körültekintően tájékoztatták. A hvg-hu egészségügyi rémtörténete a poszt-bejgliszezonra.

„A lányom rengeteget szenvedett, december 2-ától nem evett, nem ivott, és csak 16-án voltak hajlandók megműteni. Infúziókkal maradt életben, de a karjait szétlőtték, a végén már alig találtak vénát. Közben egy baktérium is megtámadta a hasfalát. Szóval nagyon sok rémséget tudnék mesélni én is a gyomorgyűrűs szörnyűségekről" – mesélte a hvg.hu-nak egy páciens édesanyja.

Komoly nehézségek voltak a gyomorgyűrűs páciensek ellátásában a Péterfy Sándor Utcai Kórházban, amely korábban ezeknek a beavatkozásoknak az országos centruma volt. Az ilyen típusú operációkra specializálódott orvoscsoport ugyanis feloszlott, az általános sebészetként továbbélő osztályon pedig egyszerűen nincs kapacitás a korábban – sokszor magas térítés ellenében – megoperált több mint 1600 beteg ellátására. Pedig ezeknek az embereknek a műtét után is folyamatos utógondozásra van szükségük, többek között azért, mert a testükbe ültetett gyűrű méretén időszakosan változtatni kell: ezzel szabályozzák, mennyit tudjon enni a rendszerint extrém túlsúllyal küzdő páciens. A Péterfyben viszont arra hivatkoztak: közkórházként nem tudnak külön foglalkozni a speciális páciensekkel, miközben torlódnak a várólisták az összes többi beteggel. Ráadásul egy kényes betegcsoportról van szó: magas a kockázat mind a műtéti altatás, mind ápolásuk szempontjából, és nagyon sok szövődménnyel jár a beavatkozás.

„Sajnos, sok beteg úgy fogja fel, hogy a gyomorgyűrű olyan, mint egy fitneszbérlet, vagyis ettől önmagában le fog fogyni. Pedig nagyon komoly elhatározást igényel, mert az étrend szempontjából nagy megkötöttséget jelent, mit lehet utána enni vagy akár inni. Sokan nem bírják ezeket a szabályokat megtartani, illetve pszichésen nem készülnek fel, mivel is jár ez a beavatkozás" – mondta Szokoly Miklós, a Péterfy Sándor Utcai Kórház-Rendelőintézet és Baleseti Központ orvos igazgatója.

„Ha valaki ki akarja vetetni a gyomorgyűrűt, akkor az orvosnak hivatalból a gyűrűt kell védenie, vagyis fel kell hívnia a páciens figyelmét, hogy ez már egy definitív lépés, ami ráadásul sokkal nagyobb rizikóval jár, mint a behelyezése" – tette hozzá a kórházi vezető, aki szerint ezt a kötelező figyelmeztetést érthette félre a hvg.hu-hoz forduló páciens, és vette azt „lebeszélésnek". „A gyűrű eltávolítása ugyanis az összenövések miatt sokkal bonyolultabb beavatkozás, a hasűri megnyitás miatt pedig fennáll a hashártyagyulladás vagy a zsírelhalás veszélye, főként, ha egy még mindig túlsúlyos betegről van szó" – magyarázta.

Az orvos igazgató szerint a már megoldódott náluk a kapacitásprobléma, mivel a gyomorgyűrű behelyezésekkel teljesen leálltak, a korábban megoperált betegek közül pedig havonta alig hárman-négyen jelentkeznek az eszköz kivetetését kérve, és ugyanennyien valamilyen más ellátás, rendszerint a gyűrű beállítása miatt. „Ezeket a betegeket soha nem a mentő hozza, nem akut problémáról van szó. Ráadásul először mindenkit alaposan ki kell vizsgálnunk, csak utána kerülhet programba. Lehet, hogy az adott esetben a gyomorgyűrűs páciens pszichésen volt olyan állapotban, hogy a problémájának az azonnali megoldását szerette volna, mintha egy rossz fogról lenne szó" – mondta Szokoly Miklós a hozzánk forduló páciens kifogásaira reagálva.

A gyomorgyűrű praxist a Péterfy kórházban csúcsra járató Bende János szerint viszont nagyon ritka, hogy a túlsúlyos beteg utólag megbánja a gyomorgyűrű behelyezését. „Az szokta inkább megbánni, aki az úgynevezett idegentest érzés miatt vagy más okból kiveteti" – mondta a hvg.hu-nak a kórház sebészeti osztályát 2011-ig irányító, azóta visszavonult főorvos. Sőt, praktizálása idején több olyan eset is volt, mikor a gyűrű eltávolítása utána 1-2 évvel ismét náluk kopogtatott a visszahízott páciens azzal, hogy újra berakatná a mesterséges evésszabályozót.