Miért maradtak ki a kormány családsegítő akciójából szülőképes korú nők tízezrei?
Néhány éve még óriási reményeket fűzött a kormány a kiugró létszámú Ratkó-unokák korosztályához, ha a 1973-77 között született nők nem állítják meg a népességfogyást, akkor semmi, vélték akkor. A korosztályhoz tartozók egy része lassan úgy lép ki a szülőképes korból, hogy végül nem született gyereke, de bő hatvanezren így is vannak, akiknek még lehetne. A gyerekvállaláshoz ők azonban már nem számíthatnak segítségre. A kormány néhány éve tudatosan váltott stratégiát, és céloz inkább a fiatalokra - írta a hvg.hu.
A 40 év felettiek diszkriminálása nemcsak azért furcsa a kormány részéről, mert a 40-es évek elején járó nők termékenysége több mint kétszeresére emelkedett az elmúlt tíz évben, hanem azért is, mert a második Orbán-kormány idején létrehozott demográfiai munkacsoport 2013-ban éppen arra hivatkozva sürgetett mielőbbi intézkedéseket, hogy ha a jelenleg még gyermekvállalási korban lévő 1973-77-ben született nagy létszámú generáció nem pótolja be hamarosan az eddig elmaradt gyermekvállalásokat, az őket követő alacsonyabb létszámú generáció már képtelen lesz fordítani a termékenységi trendeken.
Az akkor 36-40, ma már 42-46 éves korosztályra az azóta eltelt öt évben végül semmilyen demográfiai intézkedés nem készült annak ellenére sem, hogy még a 2017-ben emlékezetes módon Lázár János akkori kancelláriaminiszter által bejelentett demográfiai program egy része is kifejezetten ezt, a demográfiai terminológiában Ratkó-unokákként emlegetett korosztályt célozta volna meg.
Az összesen több mint 415 ezer, 1973-77-es születésű nő nagy része így lassanként úgy lép ki a fogamzóképes korból, hogy a tőlük várt születésszám-ugrás nem következett be. A miértre adott válaszokat a teljes cikkben olvashatja