• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

5 gyakori tévhit az influenza oltásról, amely emberéletekbe is kerülhet

Lapszemle 2023.12.01 Forrás: penzcentrum.hu
5 gyakori tévhit az influenza oltásról, amely emberéletekbe is kerülhet

A járványszezonban nem csak a vírusok, baktériumok, hanem a tévhitek is fokozott ütemben terjednek a betegségek tünetei, kezelése, megelőzése kapcsán.

A járványszezonban nem csak a vírusok, baktériumok, hanem a tévhitek is fokozott ütemben terjednek a betegségek tünetei, kezelése, megelőzése kapcsán. Az oltásokkal kapcsolatban is rengeteg tévhit kering, ezeknek nem érdemes bedőlni, legyünk kritikusak azzal szemben, mit olvasunk az interneten, főként a közösségi médiában. Az University of Arkansas for Medical Sciences (UAMS, Arkansasi Orvostudományi Egyetem) összegyűjtött a terjedő tévhitek közül ötöt, melyeket nem érdemes komolyan venni. Ezek semmiképp se riasszanak el senkit az oltás felvételétől, mert nincs valóságalapja - ismertette a pénzcentrum.hu.

1. Tévhit: Az influenza oltás influenzás megbetegedést okoz

Az influenza oltásokban gyengített vagy inaktivált kórokozó található, vagy egyáltalán nem is található meg bennük a vírus. Az oltás tehát nem okozhat megbetegedést. Nagyjából 2 hétig eltarthat, mire az oltás hatására kialakul a kívánt immunitás. Ebben az időszakban ritka esetben előfordulhat, hogy a már szervezetben lappangó, vagy időközben elkapott kórokozók influenzaszerű megbetegedést okoznak. Azonban ha valaki az oltást követően lesz beteg, az nem a vakcina következménye. Főként most, hogy egyre meredekebben emelkednek az esetszámok.

2. Tévhit: Egészséges embereknek nincs szüksége oltásra

Magyarországon ingyenesen a veszélyeztetett csoportokhoz tartozók (gyerekek, idősek, krónikus betegek, stb.) kaphatják meg ingyenesen az influenza oltást, és nekik különösen javasolt is beadatni. Azonban ez nem azt jelenti, hogy aki nem veszélyeztetett, annak nincs is szüksége oltásra. Az erős immunrendszer segít, hogy a fertőzés ne okozzon súlyos megbetegedést, komoly tüneteket, viszont attól még a fertőzés bejut a szervezetbe. Egy "enyhe nátha" is legyengítheti az immunrendszert és később - mikor épp nem influenzával, hanem más kórokozóval, pl. koronavírussal találkozik - egy másik betegség már súlyosabb megbetegedést okozhat.

Ezenkívül minél többen veszik fel az oltást, annál kisebb az esélye, hogy járványok alakulnak ki. Közegészségügyi szempontból is fontos tehát, hogy megkapjuk az oltást, mert kisebb eséllyel fertőzünk meg másokat, akiknek komolyabb bajuk lehet. 

Továbiak a teljes cikkben