• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

5 milliárd dolláros program Covid elleni terápiák fejlesztésére

Lapszemle 2023.04.15 Forrás: Qubit
5 milliárd dolláros program Covid elleni terápiák fejlesztésére

Többek között a nyálkahártya-vakcinák elkészítését szorgalmazzák, amik erősebb helyi immunválaszt váltanak ki a légutak védőrétegén.

Kevés sikeresebb kezdeményezés volt a covidjárvány alatt az Operation Warp Speed programnál, amelynek keretében az amerikai kormányzat irányítása alatt az állam és a magánszektor közötti együttműködés felgyorsította a vírus elleni védőoltások és gyógyszerek fejlesztését. A Star Trek fénysebességnél gyorsabb utazásáról elnevezett, 2020 májusában indult projekt több milliárd dollárral támogatta a Pfizer-BioNTech, a Moderna, az AstraZeneca és a Janssen vakcináinak létrehozását és gyártásuk előkészítését - írja a qubit.hu.

A Washington Post értesülései szerint Joe Biden amerikai elnök kormánya hosszú várakozás után úgy döntött, hogy folytatja a Donald Trump elnöksége alatt indított programot. A Reuters hírügynökség szerint az amerikai egészségügyi minisztérium által koordinált Project Next Gen 5 milliárd dollárt fektet majd olyan új vakcinák és terápiák kidolgozásába, amik jobban védhetnek a SARS-CoV-2 jövőbeli változatai, valamint más típusú koronavírusok ellen.

A Fehér Ház covid elleni védekezésért felelős tisztviselője, Ashish Jha szerint minderre azért van szükség, mert a piac önmagától túl lassan reagál a vírus evolúciójára. A covid elleni eredeti mRNS-oltások, valamint a tavaly a vírus omikron variánsához igazított vakcinák megalkotása és sikeressége után a Pfizer-BioNTech és a Moderna is egyre inkább új kihívások után kezdett nézni, és más légúti kórokozók, mint az influenza vagy az RSV elleni vakcinák, valamint személyre szabott mRNS alapú rákterápiák létrehozásába fogtak.

Az amerikai lap a tisztviselőkkel folytatott beszélgetések alapján arról írt, hogy a Project Next Gen három vonalon pörgetné fel a fejlesztéseket. Egyrészt a vírus evolúciójának hosszú távon ellenálló, monoklonális antitest (mAbs) terápiákat szeretnének látni, mivel a jelenleg elérhető opciók a Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) szerint nem hatásosak az omikron ellen. Emellett a vírussal történő megfertőződés és a fertőzés továbbadásának esélyét jelentősen csökkentő nyálkahártya-vakcinák elkészítését szorgalmazzák, amik a jelenlegi oltásoknál erősebb helyi immunválaszt váltanak ki a légutak védőrétegén.

Az ilyen, a covid terjedését korlátozó, orrba adott vakcinák kidolgozását több szakember, köztük Eric Topol amerikai orvos is régóta szorgalmazza. Így nem meglepő, hogy Topol üdvözölte a bejelentést, és blogbejegyzésében úgy fogalmazott, hogy „ez a jelentős befektetés elő fogja segíteni az orrba adott és a pánkoronavírus-vakcinák fejlesztését, amik jobban és tartósabban védhetnek”.