1990-ben még 1,82 millió embernél diagnosztizáltak rákot, 2019-ben pedig már 3,27 milliónál.
Elkészült az eddigi legátfogóbb tanulmány, ami a rákos megbetegedések mennyiségét és annak időbeni változását vizsgálta az 50 év alattiak körében: az eredmények szerint három évtized alatt közel 80 százalékkal nőtt a korai stádiumú rákbetegségek száma, míg a halálozás 27 százalékkal nőtt világszerte - írta a qubit.hu.
A skót Edinburgh-i Egyetem és a kínai Csöcsiangi Orvostudományi Egyetem által vezetett, a BMJ Oncology szaklapban megjelent kutatás szerint ez számszerűsítve annyit jelent, hogy 1990-ben még 1,82 millió embernél diagnosztizáltak rákot, 2019-ben pedig már 3,27 milliónál, és évente több mint egymillió 50 év alatti ember életét veszi el a betegség.
A kutatók a tendenciák alapján azt jósolják, hogy 2030-ra további 31 százalékkal nő majd a rákos megbetegedések száma, a kapcsolódó haláleseteké pedig 21 százalékkal. Ebben szerepet játszanak genetikai tényezők is, de az adatok szerint a vörös húsban és sóban gazdag, valamint gyümölcsökben és tejben szegény étrend, illetve a dohányzás és alkoholfogyasztás számít a legfőbb kockázati tényezőnek, és ehhez hozzájárul még a fizikai inaktivitás, a túlsúly és a magas vércukorszint is.
A BBC-nek nyilatkozó kutatók szerint azonban érdemes fenntartásokkal kezelni a kutatást, mivel az nem vette figyelembe például a globális népesség közel 40 százalékos növekedését, valamint azt, hogy harminc év alatt a diagnosztikai módszerek is javulhattak a világ számos pontján, ezért több megbetegedést sikerült észlelni.