A kutatók reményei szerint a védőoltás gyakorlatilag megszüntetheti a méhnyakrákos megbetegedéseket.
A humán papillomavírus (HPV) elleni védőoltás közel 90 százalékkal csökkenti a méhnyakrákos esetek számát, derült ki az első valós eseteket összegző adatsorból. A rákkutató intézetek által történelmi jelentőségűnek nevezett eredmények azt mutatják, hogy a vakcina valóban életeket ment meg - írja a qubit.hu.
Szinte minden méhnyakrákot vírusok okoznak, és a kutatók reményei szerint a védőoltás gyakorlatilag megszüntetheti a rákos megbetegedéseket. A méhnyakrák jelenleg a negyedik leggyakoribb rákos megbetegedés a nők körében, évente több mint 300 ezren halnak meg benne világszerte. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) célja, hogy felszámolja a méhnyakrákot, ennek érdekében több mint 100 országban kezdték el alkalmazni a vakcinákat.
Tízből csaknem kilenc haláleset az alacsony és közepes jövedelmű országokban következik be, ahol nagyon kevés lehetőség nyílik méhnyakrákszűrésre. A remények szerint a vakcina ezekben az országokban még nagyobb hatást gyakorolhat a rákos esetek előfordulására, mint a gazdagabb országokban.
A HPV-vakcina csak a fertőzést képes megelőzni, a szervezetet nem képes megszabadítani a vírustól, ha már egyszer megbetegedett. Mivel a vírus rendkívül elterjedt, az immunizáció érdekében már azelőtt be kell oltani a gyerekeket, hogy szexuálisan aktívvá válnának. A vakcinát 9 éves kortól javasolják, de általában a 11-12 évesek kapják meg elsőként.
A Lancet orvosi szaklapban most megjelent tanulmány azt vizsgálta, hogy mi történt azután, hogy Angliában 2008-ban bevezették a vakcinát. Mivel az akkor 9-14 éves lányok ma már a húszas éveikben járó felnőttek, megállapítható, hogy mind a rákot megelőző daganatok, mind a méhnyakrák előfordulása 87 százalékkal csökkent a védőoltás hatására.
További részletek a cikkben.