• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A barátok agya hasonlóan működik

Lapszemle Forrás: medicalonline.hu

A vizsgálat során 280 egyetemi hallgató szociális kapcsolathálózatát térképezték fel.

Hasonlóan reagál a való világbeli ingerekre a barátok agya; a Nature Communications tanulmánya szerint fMRI-vizsgálattal nemcsak az mondható meg, hogy két ember között barátság van-e, hanem a társadalmi távolság mértéke is feltárható. Pusztán annak alapján megmondható, hogy két ember között barátság lehet-e, hogy megnézzük, hogyan reagál az agyuk videoklipekre – olvasható a medicalonline.hu portálján.

A neurális aktivitási mintázat a barátok között a leginkább hasonló, ezt követi a barátok barátainak neurális aktivitási mintázatával való hasonlóság mértéke, sőt a harmadik fokú összeköttetés (a barát barátjának a barátja) is nyomon követhető a módszerrel.

A Similar neural responses predict friendship című tanulmány az első, ami egy való világbeli szociális háló tagjainak neurális aktivitási mintázatának hasonlóságait vizsgálta, miközben azok való világbeli stimulusoknak voltak kitéve, írja a vizsgálatnak helyt adó Dartmouth College közleménye. A vizsgálatvezető Carolyn Parkinson szerint a Nature Communications-ben megjelent eredmények arra utalnak, hogy a barátok kivételesen hasonló módon dolgozzák fel a körülöttük lévő világot.

A vizsgálat során 280 egyetemi hallgató szociális kapcsolathálózatát térképezték fel interjúk segítségével, majd a tanulók közül 42 főt megkértek, hogy nézzenek végig egy videóklip-válogatást, amíg agyukat fMRI-vel vizsgálják. A videók különböző típusúak és eltérő témájúak voltak, felölelték a politika, a tudomány, a zene és a komédia területeit.

A neurális válaszok hasonlósága a barátok esetén volt a legnagyobb; a hasonlóságot az érzelmi válaszért, a figyelemirányításért és a magas szintű gondolkodásért felelős agyrégiókban lehetett megfigyelni. A kutatók megállapítása szerint az fMRI-válaszok hasonlósága alapján nem csak azt lehet megjósolni, hogy két ember között barátság van-e, de a két ember közötti szociális távolság is számszerűsíthető.

Munkájuk során a kutatók saját korábbi vizsgálatukra támaszkodtak, amiben azt állapították meg, hogy amint meglátunk egy ismerőst, az agyunk azonnal megmondja, milyen fontos vagy befolyásos az illető, és mi a pozíciója a szociális hálónkban.