Másfélezer orvos és nővér kérte ki ez év szeptemberéig a külföldi munkavállaláshoz szükséges hatósági igazolást.
Ez az adat gyakorlatilag megegyezik a tavaly ilyenkor regisztrált adatokkal – írja a vg.hu portálja.
Az Egészségügyi Engedélyezési Hivataltól (EEKH) kapott adatok szerint 2013 első kilenc hónapjában 1547, míg idén 1534 orvos, nővér, szülésznő döntött a külföldre költözés mellett. Mint az EEK-nál hangsúlyozták, ők csak az igazolást kérők számáról rendelkeznek adatokkal, arról nem, hogy valójában mennyien éltek valójában a határon túli munkavállalás lehetőségével, az egészségügyben tapasztalható, mind nagyobb mértékű munkaerő-hiány azonban arra enged következtetni, hogy akik kikérik az igazolást, azoknak a nagy része hosszabb-rövidebb ideig egészen biztosan dolgozik külföldön.
A fiatalokat láthatóan egyre kevésbé sikerült maradásra bírnia a kormánynak: a tavalyi 405-tel szemben idén szeptemberig már 558 harminc év alatti döntött úgy, hogy kívül tágasabb. Döntően orvosok, akiket láthatóan nem győztek meg sem az eddigi béremelése. Az év első háromnegyed évében a tavalyi esztendő azonos időszakához képest majdnem 25 százalékkal nőtt a külföldre távozott, 25 és 29 év közötti, szakvizsga előtt álló vagy már éppen szakvizsgázott orvosok és fogorvosok száma: 285-ről 352-re.
A Magyar Rezidens Szövetség elnöke is úgy látja, hogy az elvándorlási kedv nő, a fiatalok nem látják tisztán az előttük álló utat, illetve csak azt látják, ami külföldre vezet. Ez baljós jövőt sejtet az, mert a betegbiztonság már most is kárt szenved a szakemberhiány miatt, és ez 2015-ben fokozódni fog, ha nem folytatódik a bérrendezés – mondta Dénes Tamás.