A betegség, mint mentőkörülmény semmit sem ér a bíróság előtt egy baleset után, különösen, ha arról még tudunk is.
Tavaly májusban egy 48 éves nő vércukorszintje percek alatt annyira lecsökkent a volán mögött, hogy tudatzavart eredményező rosszullét lett úrrá rajta. Emiatt előbb belerohant az éppen előtte haladó segédmotorosba, majd az elsőbbségadás szabályait figyelmen kívül hagyva hajtott át egy útkereszteződésen, végül egy kerítésnek ütközött, az állította meg - emlékeztet egy esetre a kozlekedesbiztonsag.kti.hu, hogy felhívja a figyelmet a jogszabályokra.
A lap további eseteket is ismertet, majd emlékeztet arra, hogy a KRESZ a gépjárművezetés feltételei között külön is kitér arra, hogy a sofőrnek vezetésre alkalmas állapotban kell lennie. Ami nem azonos azzal, hogy nem állhat alkohol vagy drogok hatása alatt. Köztudomású, hogy bizonyos gyógyszeres kezelések alatt tilos gépjárművet vezetni, erre az orvosok külön is felhívják az érintettek figyelmét.
Az orvosok és a közlekedésbiztonsággal foglalkozó szakemberek egyaránt azt javasolják: a sofőrök ne értékeljék túl a képességeiket. Ne abból induljanak ki, hogy „egy férfiember a náthát lábon is kihordja”! Először is, mert már ez sem biztos, hogy igaz. Másodszor nem mindegy, hogy az utcán sétálva kapja el az ember a köhögési, tüsszentési roham, kezd el fájni a feje, vagy futkosni a hátán a hideg, vagy a volán mögött.
Nem utolsó sorban, ha valaki úgy okoz balesetet bármilyen betegségből kifolyólag, hogy arról – mármint a betegségéről – korábban nem tudott, mentesülhet a jogi felelősség alól. Ellenkező esetben azonban, vállalnia kell a felelősséget, akkor is, ha járt a bajával orvosnál és akkor is, ha nem.