A SARS-CoV-2-nek sok sajátos tulajdonsága van, köztük az, hogy hajlamos gyulladásokat kialakítani az egész szervezetben és képes véralvadást okozni.
Az új koronavírus hatásai nem írhatók le olyan egyszerűen, hogy egyesek meghalnak, mások észre sem veszik hogy fertőzöttek, és vannak, akik megbetegednek, majd enyhe vagy súlyos tünetek után felépülnek. A betegség káros utóhatásai sokakkal együtt maradnak, írja a Népszava online.
A Covid-19 késleltetett rendellenességeinek listája hosszabb és változatosabb, mint azt az orvosok gondolták volna: kimerültség, szapora szívverés, akadozó légzés, fájó ízületek, ködös emlékezet, gondolkodási nehézségek, tartós szaglásvesztés, szív-, tüdő-, vese- és agykárosodások szerepelnek a sorban - olvasható a Science magazin cikkében. Hogy ezek a tünetek a felépülteknél milyen arányban fordulnak elő, arra még nincsenek pontosan kiértékelhető számok, a különböző kutatások más adatokat mutatnak attól függően, hogy mennyi ideig követik nyomon a túlélőket.
Egy olasz tanulmány szerint a tömegesen kórházba kerültek 87 százaléka mutatott utólagos tüneteket két hónappal később. Telefonos alkalmazásokkal az USA-ban, az EU-ban és Svédországban nyomon követett több millió ember adatai azt mutatják, hogy a közepesen súlyos szimptómákat mutatók 10-15 százaléka nem épült fel teljesen. Mivel a betegség nem régen terjedt el, a hosszú távú hatásokról még semmilyen információ nincs, nem tudni például, hogy a Covid-19 milyen hatással van a krónikus betegségekre. A SARS-CoV-2-nek sok sajátos tulajdonsága van, köztük az, hogy hajlamos gyulladásokat kialakítani az egész szervezetben és képes véralvadást okozni.