A nyugati országok által közölt adatokból az látszik, hogy októberben lement egy egész pici covidhullám, ez most lefutóban van.
Bár az Egészségügyi Világszervezet (WHO) május 5-én bejelentette, hogy véget ért a covid által okozott globális egészségügyi vészhelyzet, a járványért felelős kórokozó csak a médiából és a közbeszédből tűnt el. A SARS-CoV-2, ahogy azt a Nature által megkérdezett szakemberek többsége még 2021 elején, a járvány legsúlyosabb időszakában megjósolta, a szezonális influenzához és más légúti vírusokhoz hasonlóan fokozatosan endemikus kórokozóvá válik, ami időről-időre újabb fertőzéseket okoz, és hosszú távon is velünk marad - írta a qubit.hu.
Az oltások, a korábbi fertőzések által nyújtott védelem, valamint a kórokozó megváltozása miatt ez már nem ugyanaz a vírus, ami Magyarországon több mint 48 ezer ember halálát okozta, hanem a szezonális influenzához hasonló vagy annál enyhébb lefolyású betegség, ami elsősorban a veszélyeztetett csoportokba tartozókat fenyegeti. De mit tudunk a jelenlegi helyzetről, és mi várható?
„Igazság szerint nehéz az itthoni adatokkal elboldogulni” – mondta a Qubitnek Kemenesi Gábor virológus, a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpontjának virológusa. Magyarország ugyanis azon országok közé tartozik, amelyek teljesen felhagytak a covidos esetek, a covid miatt lélegeztetőgépen kezeltek vagy covid miatt elhunytak mérőszámainak követésével.
„A nyugati országok által közölt adatokból az látszik, hogy októberben lement egy egész pici covidhullám, ez most lefutóban van. Idehaza a járvány alatt nagyon jók voltak a szennyvízmérések, de most már túl sok hozzáadott értékük járványügyi szempontból nincsen. Fontosabb lenne a variánsmonitorozás, ami itthon teljesen megszűnt. A veszélyeztetettek oltassák be magukat - további részletek a cikkben