Infravörös fény segítségével addig gerjesztették a daganatok megfestéséhez használt molekulákat, amíg azok szét nem rázták a rákos sejteket.
Új módszerrel feszültek neki a rákos sejteknek a Rice Egyetem, a Texasi A&M Egyetem és a Texasi Egyetem tudósai. Kutatásaik szerint ha az aminocianin-molekulákat infravörös hullámhosszhoz közeli fénnyel stimulálják, akkor azok szinkronban kezdenek el rezegni, ennek hatására pedig sérül a daganatos sejtek membránja, írja a hvg.hu a Nature Chemistry tudományos lapban közölt publikációról beszámoló Science Alert nyomán.
Az egészben az a legjobb, hogy a fent említett molekulákat már most is használja az orvostudomány, mégpedig képalkotó eljárás során, csak ott alacsony dózisban, hogy kimutassák vele a rák jelenlétét. A molekulák vízben stabilak maradnak, és jól kötődnek a sejtek külsejéhez.
James Tour, a Rice Egyetem kutatója szerint az eljárás hatékonyabb lehet, mint bármilyen hasonló mechanikai beavatkozás, amit eddig használtak a rákos sejtek elpusztítására. Tour szerint az eljárás egymilliószor gyorsabb mechanikai mozgást hoz létre, mint a Feringa-motor, írja a hvg.hu.