Részben egy, a sebészeti osztályok kötelező ügyeletéről szóló 2016-os határozatra is visszavezethető a felmondási hullám.
Ördögi kör alakulhat ki a Jahn Ferenc kórházból távozni készülő orvosok esetéből kiindulva, őket ugyanis csak egy másik intézményből lehet pótolni – egyebek mellett ezt mondta az Újratervezés csoport alapítója az ATV Start című műsorban. Az új tb-törvény pedig a betegbiztonságot is veszélyeztetheti Hegedűs Zsolt szerint.
Hét sebészből hat felmondott a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórházban – tudta meg az Index. A portál szerint azért döntöttek így, mert alacsonynak tartják az ügyeleti díjat a leterheltséghez képest. Az EMMI szerint azonban ez rémhírterjesztés, mert bár valóban felmondott ennyi orvos, azonban 23 sebész van a kórházban, ezért ez nem okoz majd fennakadást az ellátásban.
Ezzel kapcsolatban az Újratervezés csoport alapítója ezt mondta az ATV Start című adásban, hogy a hangsúly azon van, hogy milyen minőségű sebészek mondtak fel, rezidensek, esetleg olyan főorvosok, akik önállóan vihetnek ügyeletet. A másik probléma az Hegedűs Zsolt szerint, hogy egy csapat mondott fel, azt pedig nehéz pótolni. Részben egy 2016-os határozatra is visszavezethető ez a hullám, amelynek lényege, hogy a budapesti kórházak sebészeti osztályát arra kötelezték, hogy egész héten felvételesként ügyeljen. A probléma pedig továbbgördülhet, hiszen a távozott kollégákat is csak más kórházból lehet pótolni.
Hegedűs Zsolt azt is elmondta, hogy nem feltétlen pénzzel lehet meggyőzni ma egy orvost, miközben a kiszámítható és hálapénz mentes egészségügy is fontos a biztos egzisztencia miatt.
A politikai és döntéshozó hatalomnak – folytatta – „iszonyú nagy tartozása van az egész magyar társadalom felé”. Az alapító szerint a szakorvosoknál felvetődött bruttó egymillió forintos fizetés is reális lenne, főleg, ha az egyik kereskedelmi láncnál a kezdő boltvezető is megkapja a bruttó 600-700 ezer forintot.
További részletek a riportban.