A kannabiszfogyasztás drámai módon csökkenti az agy finomszabályozását biztosító molekulák mennyiségét.
Sokat segíthet a fiatalok felvilágosításában a drogok - köztük a füves cigi - agyműködésre gyakorolt hatásának tudományos ismerete - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Zacher Gábor. A toxikológus annak kapcsán beszélt erről, hogy kutatók igazolták: a marihuánafogyasztás drámai módon csökkenti az agy finomszabályozását biztosító molekulák mennyiségét. Ez, azt gondolom, borzasztó nagy előrelépés, gyakorlatilag képileg bizonyított az a hatás, amit eddig láttunk a betegeknél: magatartásváltozásuk, memóriazavaraik voltak, megjelent akár náluk egy marihuána okozta pszichózis" - mondta a szakember, hozzátéve: nem fenyegetésként kell alkalmazni a most feltártakat, hanem sokkal inkább a fiatalok józan eszére és ítéletére kell bízni a döntést, amelyet most már rendkívül részletes vizsgálatok támasztanak alá.
Az InfoRádió Aréna című műsorának másik vendége, Katona István neurobiológus részletesen beszélt a kutatásról, és azt mondta: megdöbbenve tapasztalták, hogy a kannabiszfogyasztás drámai módon csökkenti az agy finomszabályozását biztosító molekulák mennyiségét, valósággal lesöpöri a kulcsfontosságú fehérjéket az idegvégződésekről.
"Ezzel a mikroszkóppal sikerült bizonyítani, hogy ilyenkor az idegsejtek idegvégződéséről eltűnik az a receptorfehérje, ami nagyon fontos az idegsejtek működésének finomhangolásában."
Katona István hangsúlyozta: a vizsgálat is bizonyította, hogy az orvosi célból használt minimális dózis alig okoz elváltozást a receptor mennyiségében, a nagy dózisú THC viszont drasztikus rombolást végez. Az adás itt meghallgatható