Szinte eltűntek a „régi szerek", melyek hatásai, mellékhatásai relatíve kiszámíthatóak voltak.
A lajosmizsei gyermekvédelmi szolgálat idén is megtartotta évértékelő konferenciáját. A jelzőrendszer tagjai: rendőrök, orvosok, pedagógusok, ügyész és bírósági szakember is részt vett rajta. A tanácskozás idén „A mámor rabságában" címet kapta – olvasható a baon.hu portálján.
Évértékelőjében Vadász Jánosné családgondozó (EGYSZI Gyermekjóléti Szolgálat) elmondta, a gyermekeket veszélyeztető tényezők között leginkább az elhanyagolást, a családok elszegényedését, valamint a megfelelő családtervezés hiányát jelezték a jelzőrendszeri tagok. Kritikusan hangsúlyos továbbá az iskolakerülés, valamint a szülők drogfogyasztása.
Amíg a korábbi években csak egy-két alkalommal fordult elő, hogy krízishelyzetbe kerültek gyerekek, addig mostanság az sem ritka, hogy egy nap két olyan helyzet is adódik, ami azonnali intézkedést, gyermekmenekítést, nevelőotthoni elhelyezést igényel – elemte ki Vadász Jánosné, hozzátéve azt is, prevencióra alig jut idejük, energiájuk. Munkájuk legtöbb részét a hatóság közeli tevékenységek veszik el, ami nem feladatunk.
Drogproblémákról az orvos-pszichiáter szemszögéből címmel dr. Máttyássy Adrienn pszichiáter-addiktológus főorvos tartott előadást. A szakember elmondta szinte eltűntek a „régi szerek", melyek hatásai, mellékhatásai relatíve kiszámíthatóak voltak. Helyüket felváltották a szintetikusan előállított illegális kábítószerek. A designer drog olcsó, interneten megrendelhető, gyorsan hat. A drogfogyasztók legtöbbször nem is tudják, mit visznek be a szervezetükbe. Nem tudja meg az orvos sem, ha a beteg nem járul hozzá a kivizsgáláshoz, gyógykezeléshez. Ezt ugyanis jogilag a páciens akarata ellen nem lehet megtenni – húzta alá dr. Máttyássy Andrienn.