Egyfajta hamis környezetet hozunk létre a zajszűrős fejhallgató viselésével, ha csak azt halljuk, amit hallgatni akarunk.
A zajszűrős fejhallgatók egyre népszerűbbek, különösen a fiatalabb generációk körében, mivel épp a környezeti zajok kizárásával képesek tökéletesebb élményt nyújtani. Repülőjáratokon, tömegközlekedési eszközökön, de akár irodákban is használnak „over-ear” fejhallgatót. Egyre többen szinte divatkiegészítőként viselnek fejhallgatót nyilvános helyeken, legyen szó hírességekről vagy hétköznapi emberekről – eközben pedig az apró fülhallgatók használata már teljesen általános, írja a Qubit.
A kényelmünket és a kristálytiszta hangzást szolgálja ez a kiegészítő, és valamiképp „kikapcsol" bennünket a környezetünkből. Vajon károsítja közben dobhártyánkat is, illetve a zajok azonosításának és feldolgozásának képességét?
A kutatók és tudósok szerint lehet káros hatása. A BBC hosszabb riportban foglalkozik a témával, azt vizsgálva, hogy a zajszűrős fejhallgatók vajon szerepet játszanak-e a fiatalok hallásproblémáiban.
Claire Benton, a Brit Audiológiai Akadémia alelnöke szerint a probléma az, hogy a mindennapi hangok blokkolásával az agy egyszerűen „elfelejtheti” kiszűrni a zajt. „Egyfajta hamis környezetet hozunk létre a fejhallgató viselésével, ha csak azt halljuk, amit hallgatni akarunk. Hogyha nem kell »megdolgozni« érte” – mondja a szakember. „Az összetettebb, magas szintű hallási képességek az agyban csak a tizenéves kor vége felé alakulnak ki teljesen. Tehát, ha folyton zajszűrős fejhallgatót visel valaki, és ebben a hamis világban van a kérdéses korban, akkor ez kissé késlelteti a beszéd és a zajok feldolgozásának képességét.”