Portugál kutatók vizsgálata szerint a focidrukkerek agyi katasztrófáinak kockázata a mérkőzések időszakában nem nagyobb, mint a focimentes napokon. A versenysport nemcsak az aktív résztvevők, de a szurkolók számára is rendkívüli megterhelés: pszichés értelemben a drukker is résztvevője a küzdelemnek. Izgalmas pillanatokban az idegrendszeren kívül elsősorban a kardiovaszkuláris rendszer válik aktívvá: a szívműködés felgyorsul, a vérnyomás megemelkedik, a perctérfogat nagyobb lesz. Ez a szív- és érbetegség szempontjából veszélyeztetettek számára az akut események kockázatának növekedését is jelentheti – írja az
otszonline.hu portálja.
Az orvosi szakirodalomban ezzel a témával kapcsolatban a holland Diederick E. Grobbee professzor és munkacsoportja közleménye lelhető fel, ezt 2000-ben közölte a British Medical Journal.
A most kezdődő Labdarugó Európa-bajnokság előtt, a European Academy of Neurology Koppenhágában rendezett kongresszusán tartotta meg előadását Claudia Borbinha portugál kutató. A portugál nemzeti labdarúgó-bajnokság 2012 és 2015 közötti adatait elemezték. A három vezető portugál fociklub legfontosabb mérkőzéseinek napján és az ezeket követő napon történt agyi katasztrófákat vették figyelembe; ezeket az eseteket a mérkőzésmentes napok szélütési statisztikáival hasonlították össze.
A meccsek napján és a következő napon Portugáliában 72 agyi katasztrófa fordult elő, a focimentes napokon 52 esetet észleltek.
A futballmérkőzések napjain az agyi katasztrófa esetek száma ugyan nagyobb, de a növekedés nem szignifikáns. Eredményeink nem bizonyítják, hogy a szurkolással járó izgalmak növelnék az agyi katasztrófa veszélyét – foglalta össze előadását Dr. Borbinha. A portugál vizsgálat negatív eredménye azonban nem zárja ki, hogy azokat a drukkereket, akiknek a csapata rosszul játszik, kerülgesse a guta.