14 évvel rövidebb az élete egy iskolázatlan magyarnak, mint egy diplomásnak.
Világszerte jellemző, hogy a gazdagok tovább élnek, mint a szegények. Ez az eltérés az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés egyenlőtlenségét és annak az emberek egészségi állapotára gyakorolt hatását tükrözi, azonban országonként eltérő mértékben. Az eltérés a várható élettartamban az utóbbi években néhány országban drasztikusan nőtt, a különbség a legnagyobb Magyarországon – írja az IMF blogja megállapítása nyomán a napi.hu portálja.
Az alacsonyabb iskolai végzettségű férfiak átlagosan rövidebb ideig élnek, mint képzettebb polgártársaik: az eltérés nagyságát mutató skála két végén Olaszország és Magyarország áll. Míg az olasz férfiak életkilátásait 4 évvel, a magyarokét 14 évvel rontja az alacsony szintű iskolázottság - hívja fel a figyelmet az IMF blogja az IMF 2017-es Költségvetési Monitora alapján. Ez az egyenlőtlenség hatalmas veszteség egyéni és országos szinten is. A rossz egészségi állapot hat a foglalkoztatásra, az egyén pedig kevesebb jövedelemre tesz szert élete során. A rossz egészségi állapotú munkaerő pedig rontja az ország termelékenységét és fékezi a gazdasági növekedést.
Az egészségi állapot javítása olyan tényezőktől függ, mint a jövedelem, az oktatás, a táplálkozás, az egészséges ivóvíz és környezet, a higiénia és az egészségtudatos viselkedés, de kulcsfontosságú tényező a minőségi egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférés is. A szegények egészségügyi ellátása gyakran nem biztosított, ha mégis, általában alacsonyabb színvonalú szolgáltatást kapnak - olvasható az összeállításban.