• nátha
    • Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

      Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

      Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

A gyártók tovább már nem sújthatók?

Lapszemle Forrás: Népszabadság

Elfogytak a kizárólag a gyártókat megsarcoló eszközök, és a kormány már nem úszhatja meg térítésidíj-emelés nélkül.

Húsvét után már konkrét javaslatokat tárgyal a kormány arról, hogy miként tudna további tízmilliárd forintot „fogni" még ebben az évben a gyógyszerkasszán – értesült a Népszabadság. Információk szerint a megszorításokkal kapcsolatos ötletek között több is a Széll Kálmán Terv fölpuhítását célozza, de van köztük olyan is, amely az originális termékek gyártóira rakna újabb terheket.

Mindebből az is kiderül, hogy lényegében elfogytak a kizárólag a gyártókat megsarcoló eszközök, és a kormány már nem úszhatja meg térítésidíj-emelés nélkül. Ez utóbbira a gyártóknak többféle javaslatuk is van. A legtöbb a 300 forintnál kisebb térítési díjakat növelné. A legutóbbi árcsökkentés előtt, a patikai forgalomban lévő 4036 támogatott készítményből 1568-ért kellett 300 forintot vagy ennél kevesebb összeget fizetni. A készítmények nagy többsége súlyos betegségek drága gyógyszerei, amelyek árát 100 vagy 90 százalékkal támogatja a biztosító. Április közepére, azaz néhány napon belül elő kell állni a kormánynak az új konvergenciaprogrammal.

A szakmai lapokban kiszivárogtatott információk szerint a kormány részben növelheti a gyógyszerek minimális térítési díjait, másrészt további elvonásokkal sújthatja a gyártókat. Egyebek mellett a 2004 óta piacon lévő eredeti, azaz generikum nélküli gyógyszereket 15 százalékkal olcsóbban kellene adniuk. A kap úgy tudja: a kormányzat ugyanakkor több, a hazai gyógyszergyártók által megfogalmazott javaslatot is fontolgat. Az egyik ilyen már meg is valósult. A Széll Kálmán Terv szerint április elsejétől a koleszterinszint-csökkentők esetében csak hatóanyagot írhatott volna föl az orvos a receptre. A teljes lista ugyanakkor már csak öt hatóanyagra szűkült, majd a Nemzeti Erőforrás Minisztérium néhány napja közleményben jelezte azt is, hogy a hatóanyag mellé odaírható akár a készítmény márkaneve is.

A hatóanyag-alapú felírástól eredetileg azt remélték, hogy a vérzsírcsökkentőkre költött 22 milliárdos támogatás 10 milliárdra apad. Szakértők szerint azonban azzal, hogy a márkanevet is lehet jelezni a recepten, valószínűleg elmarad a várt megtakarítás is.

A gyógyszerkassza további szűkítésével azért is baj van, mert a gyártók már nem akarnak több terhet vállalni, a cégek maguk pedig azt állítják, hogy már nem is tudnának többet.

Ezt ütik, az jajgat