• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

A gyermekhalál nem ítélet

Lapszemle 2018.05.25 Forrás: 24.hu
A gyermekhalál nem ítélet

Gyerekek millióinak jelent elképzelhetetlen szenvedést, hogy nem jutnak megfelelő palliatív ellátáshoz.

A világon több mint 20 millió gyermek szenved krónikus vagy gyógyíthatatlan betegségben. Magyarországon évi több száz család érintett, de csak néhány gyermekhospice-ágy van. A gyógyíthatatlan, esetleg haldokló gyerekek ellátásáról kiadott Világvallások nemzetközi chartája a Tábitha Ház munkatársai és önkéntesei révén már magyarul is elérhető – hívta fel a 24.hu figyelmét Benyó Gábor, az intézmény igazgató főorvosa. 

Minden gyermeknek és családjának joga van az ​​úgynevezett palliatív (tüneteket enyhítő) ellátáshoz – szögezi le a charta, amit számos vallási, egészségügyi és gyermekjogi szervezet képviselője írt alá Rómában. A dokumentum a következő megdöbbentő megállapítást teszi:

A gyermekek megfelelő palliatív gondozását gyakran megtagadják nemre, életkorra, etnikai hovatartozásra, vallásra, diagnózisra vagy egyéb okokra hivatkozva, mint például az anyagi források hiánya. A szöveg kiemeli: a gyermekek palliatív ellátáshoz való joga, mint minden más súlyosan beteg ember esetében, nélkülözhetetlen része az egészséghez való jognak.

Ez a jog biztosítja a gyermekek és családjaik számára  speciális és hatékony palliatív gondozáshoz és fájdalomcsillapításhoz való hozzáférést, a legvégső lehetőségig biztosítva növekedésüket, fejlődésüket – szögezi le a dokumentum, amelyet Írország, Németország, Oroszország, Argentína és Olaszország szervezetei is elláttak kézjegyükkel.

A gyermekek felé irányuló hospice ellátás  felelőssége az aláírók szerint megoszlik a kormányok, az egészségügyi rendszer szereplői, a civil szervezetek és a vallási közösségek között.

A nemzeti kormányoknak a charta szerint palliatív gondozási tervet kell kidolgozniuk, amely fokozatosan biztosítja a minőségi programok elérhetőségét. Ennek igazságosan, megkülönböztetés nélkül kell történnie. Szükséges, hogy a kormányok megkönnyítsék a gyermekek palliatív gondozásához nélkülözhetetlen gyógyszerek hozzáférhetőségét.

A gyermekek és családjaik palliatív ellátására vonatkozó ismereteket be kell illeszteni az egészségügyi szakemberek képzési programjába.

Méltósággal meghalni a dokumentum megfogalmazásában azt jelenti, hogy az egyén a haláláig minőségi és méltósággal teli életet él.

 

 

Legolvasottabb cikkeink