A csomagküldés és a házhozszállítás két külön tevékenység, melyekre különböző szabályok érvényesek.
A gyógyszerek házhozszállítása 2007-ben vált lehetővé a jelenleg is hatályos gyógyszergazdaságossági törvény hatályba lépésével. Házhozszállításról akkor beszélhetünk, ha a gyógyszertár nem közvetlenül látja el a betegeket az officinában, hanem közvetett módon szolgálja ki őket, amikor a megrendelt készítményt az általuk megjelölt helyre juttattja el. Fontos megjegyezni, hogy a jogszabályi rendelkezések alapján a csomagküldés és a házhozszállítás két külön tevékenység, melyekre különböző szabályok érvényesek. Bejegyzésünkben az utóbbira vonatkozó rendelkezéseket mutatjuk be részletesebben. - ismerteti a szabályokat a patikus szemszögéből a Hálózati Gyógyszertárak Szövetségének blogbejegyzése.
A házhozszállítás megkezdéséhez nem kell működési engedély módosítást kérni, mint az állatgyógyászati készítmények forgalmazásához, ezért bármikor bele lehet kezdeni, és abba is lehet hagyni. Nem kell bejelenteni sem, mert a hatóság nem vezet közhiteles nyilvántartást sem róla, úgy, mint az internetes gyógyszerkereskedelem esetében.
A legfontosabb szabály, hogy a házhoz szállítás során a gyógyszerek kiadására vonatkozó szakmai szabályokat ugyanúgy meg kell tartani, mintha az officinában kapná meg a beteg a gyógyszerét. Értelemszerűen, mint minden más esetben, most is a gyógyszertár vezetője a felelős a kiszolgálás szakszerűségéért és pontosságáért.
A házszállításhoz közreműködőt nem lehet igénybe venni, ezt a tevékenységet csakis a gyógyszertár gyógyszerek expediálására alkalmas gyógyszerésze vagy gyógyszertári szakasszisztense végezheti. Ehhez kapcsolódik az az előírás is, hogy az a dolgozó, aki a házhozszállítást végzi, nem számít bele a gyógyszertár szaklétszámába, azaz a szolgálati rend és a vényforgalom alapján előírt minimális létszámot nélküle kell teljesíteni. A teljes ismertető itt