Tizenöt-húsz ember életét is követelhetik a tiltott szerek évente.
A dizájnerdrogok hatásosabbak, olcsóbbak és a törvény sem mindig bünteti a használatukat. s persze veszélyesebbek a klasszikus kábítószereknél, mert senki sem tudja, miből készültek, milyen hatóanyagot tartalmaznak, milyen hatást váltanak ki. Ha csak a drogstatisztikákat nézzük, nincs okunk az aggodalomra. A rendszerváltozás óta eltelt két évtizedben, amióta nyilvánosak és hozzáférhetők a kábítószer-fogyasztással és a drogok okozta elhalálozásokkal foglalkozó statisztikák, volt olyan év, amikor 50–60 emberéletet követeltek a tiltott szerek – írja a Népszabadság – online oldalán Fekete Gy. Attila.
Mostanában a különböző tudatmódosítók évi 15–20 áldozatot követelnek, olykor kicsit többet, máskor kevesebbet, ám ezzel európai összehasonlításban még a középmezőnybe sem tartozunk. A klasszikus drogok (LSD, heroin) pedig – a marihuána kivételével – eltűnőben vannak.
Nyugalomra azonban nincs ok – folytatja a cikkíró. A nyáron másfél hónap alatt öt haláleset történt a feltehetőleg ugyanazon forgalmazói körtől származó dizájndrog miatt. Valamennyi esetben kimutatható volt az áldozatok szervezetében a para-metil-4-metilaminorex. Nem biztos azonban, hogy minden esetben kizárólag ez a szer okozta a halálukat. Az egyik áldozat vérében emellett ugyanis annyi amfetamint találtak, amennyi önmagában is a fogyasztó halálát okozhatta volna.
Jelenleg több mint 3000 különféle tudatmódosító szerről „beszélnek a neten a fiatalok". Ezek többsége viszonylag könnyen beszerezhető. Más kérdés, hogy melyik milyen hatással van az emberi szervezetre. Zacher Gábor, a Péterfy Sándor utcai Kórház toxikológiai osztályának vezetője elismerte: ő és kollégái is a dizájndrogfogyasztók népszerű internetes oldalain tájékozódnak a különböző fantázianevű szerekről. A szaksajtó ugyanis egy-másfél éves késéssel dolgozza fel az új szereket és hatásmechanizmusaikat.