• nátha
    • Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

      Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

      Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

A Heim Pál kórház SBO-ján dolgozók mindegyike tapasztalt agressziót

Lapszemle 2025.07.02 Forrás: hvg360.hu
A Heim Pál kórház SBO-ján dolgozók mindegyike tapasztalt agressziót

A gyermekkórház dolgozóit érő verbális és fizikai erőszakot vizsgálták a kiabálástól a leköpésen át a fizikai erőszakig.

A sürgősségi ellátásban dolgozók 100 százaléka tapasztalt valamilyen verbális agressziót a beteg gyerekek hozzátartozóinak irányából – derül ki az Orvosi Hetilapban a közelmúltban megjelent, A munkahelyi erőszak felmérése a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézetben (Különös tekintettel a dolgozói helyzetértékelésre, az erőszakészlelésre és a sürgősségi ellátásra) című kutatásból, amelyet a hvg360.hu ismertetett.

A Fliegauf Gergely, Várnai Dóra Eszter, Guti Tünde, Baranyi Krisztina, Ráczkevy-Deák Gabriella és Mészner Zsófia által jegyzett tanulmány a gyermekkórház dolgozóit érő verbális és fizikai erőszakot vizsgálta a kiabálástól a leköpésen és rúgáson át egészen a szexuális jellegű inzultusokig. „A jelenség a munkavállaló kiégését, a végzett feladatok színvonalának csökkenését, majd a munkahely elhagyását okozza. Mindezek miatt rontja a betegellátás minőségét, és közvetett módon sérti a gyermekek alapvető emberi jogait” – hangsúlyozták a szerzők.

Ennek ellenére kevés kutatás foglalkozik a gyerekgyógyászati intézetekben történő munkahelyi erőszakkal: nemcsak Magyarországon, hanem nemzetközi viszonylatban is ritkán készülnek elemzések a témáról. Pedig világjelenségről van szó: egy több mint ezer fő megkérdezésével készült kínai kutatás szerint a gyermekkórházi dolgozók közel 70 százaléka szenvedett már el verbális vagy fizikai erőszakot a munkahelyén legalább egyszer a megelőző év során.

A Heim Pál Kórházban tavaly lezajlott anonim, önkéntes kutatásban 266 egészségügyi dolgozót, ápolókat, szakápolókat, orvosokat, szakorvosokat, pszichológusokat kérdeztek meg, akik már legalább egy éve az egészségügyben dolgoztak. A kórház munkatársainak közel 24 százaléka válaszolt a kérdőívre. A Heim Pál kórházban több nő dolgozik, mint férfi, a kérdőívet is több nő töltötte ki, a válaszadók több mint 80 százaléka nő volt.

Továbbiak előfizetőknek a teljes cikkben