A vizsgálat alapján a megkérdezett gyerekek mintegy 19,5 százalékánál alakult ki rövidlátás, mindössze pár hónap alatt.
Egy új, brit szakértők által készített kutatás azt sugallja, hogy a koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozások, illetve a megnövekedett képernyő előtti idő kihatással volt a hongkongi gyerekek egészségére: nem kevesen közülük rövidlátók lettek - írta a British Journal of Ophthalmology című szakfolyóiratban bemutatott tanulmány nyomán a hvg.hu.
A kutatásban résztvevőknek kérdőíveket kellett kitölteniük arra vonatkozóan, hogy az utóbbi időszakban mennyi időt voltak a szabadban, és mennyit bent, például a számítógép előtt. A vizsgálat alapján a megkérdezett gyerekek mintegy 19,5 százalékánál alakult ki rövidlátás, mindössze pár hónap alatt. Korcsoport alapján ez az arány 28, 27 és 28 százalék volt a hat, hét és nyolcéveseknél, ami azért is ijesztő, mert a járvány előtt esetükben 17, 16 és 15 százalékos arányokról voltak feljegyzések egy egyéves periódusra vonatkozóan.
Az eredményekből az is kiderült, hogy a kisebbek a korlátozások alatt, a járvány első évében naponta átlagosan 24 percet töltöttek a szabadban, a korábbi 1 óra és 15 perc helyett. Ezzel egyidejűleg a képernyő előtti idő a napi 2,5 óráról átlagosan 7 órára növekedett. A kutatók ugyanitt megjegyezték, hogy az aggasztó eredmények ellenére nincs olyan bizonyíték, ami ok-okozati összefüggést jelezne a bezártság és a rövidlátás között.