• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A játék vége: a kormány tiltása kevés a gyógyuláshoz

Lapszemle Forrás: HVG

A szenvedélybetegség kezeléséhez szükség van a pszichiátriai ellátórendszer fejlesztésére is.

Önmagában a játékgépek betiltásával nem lehet felvenni a harcot a szerencsejáték-függőséggel, ami egyes szakértők szerint a legveszélyesebb szenvedélybetegség - csak Magyarországon százezer embert és azok közvetlen környezetét érintheti. Ha a beteg nem kap külső segítséget, akkor hiába a tiltás – vélik a hvg.hu-nak nyilatkozó szakértők.

Csak a játékkaszinókban működhetnek a jövőben nyerőgépek – Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter hétfőn benyújtott előterjesztését kivételes sürgős eljárásban kedden már jóvá is hagyta a parlament. Az előterjesztés indoklása szerint a tilalommal csökken majd a szerencsejáték kedvezőtlen hatásait elszenvedők köre.

A Magyar Szerencsejáték Szövetség 2008-ban kétszázezer főre becsülte a betegek számát (ekkor 30 ezer játékgép és 16 ezer játékterem működött az országban), míg a Szonda Ipsos egy évvel későbbi kutatása százezer függőt valószínűsített. Az ELTE és a Corvinus egyetem 2007-es országos reprezentatív kutatása alapján a függők aránya a felnőtt populációban 1,4 százalék, s további 1,9 százalék problémás, de még nem függő játékos. Igaz, nemcsak ennyi a szenvedők száma, hiszen a betegség a beteg környezete, elsősorban a családtagok életét is megkeseríti: egy 2000-ben készült kutatás szerint évente 20-25 százalékkal nő a szerencsejáték-függők száma, a közvetve érintett családtagokkal együtt pedig majd félmilliónyian szenvednek ettől.
Nem elég

Azt, hogy a szerencsejáték-függőség súlyos társadalmi probléma, senki nem vitatja. Szakértők szerint azonban önmagában a nyerőgépek betiltása nem gyógyítja meg a betegeket. „Amióta Magyarországon megszaporodtak a játékgépek, nyerőautomaták, azóta többen fordulnak orvoshoz ezzel a problémával. A játékgépek betiltása rövid távon segíthet a problémán. Ismert tény például, hogy az USA bizonyos államaiban, ahol korlátozott számban vannak fogadási és játéklehetőségek, kisebb a betegség előfordulási gyakorisága is, de a lehetőség visszaszorítása önmagában nem változtat az egyénben rejlő hajlamon" – mondta a hvg.hu-nak dr. Nagy Szilvia pszichiáter. A szakember szerint a betegség kezeléséhez mindenképpen szükség van külső segítségre, illetve a pszichiátriai ellátórendszer fejlesztésére.