A sürgősségi ellátás sok fiatal számára vonzó terület, mivel nagyon sokféle beteggel és betegséggel lehet találkozni.
Januártól dr. Fenyves Bánk vezeti a Semmelweis Egyetem Sürgősségi Orvostani Klinikáját. Az egyetemi docens rezidens kora óta dolgozik az akkor még újonnan indult sürgősségi osztályon. A vele készült interjúban elmondta, egyik elsődleges feladatának tartja a magas szakdolgozói létszám megtartását és a szakorvosi gárda további bővítését, emellett a klinika kutatási tevékenységét is igyekeznek erősíteni, írja a semmelweis.hu.
2016-ban nyílt meg a Sürgősségi Betegellátó Osztály a Központi Betegellátó Épületben, amely az osztály profiljának bővülését követően 2021-től Sürgősségi Orvostani Klinikaként folytatja működését. Feladata a sürgősségi ellátást kereső járóbetegek és a mentővel érkezők beléptetése (azaz az „egykapus” rendszer működtetése más klinikák osztályai számára), osztályozása (triázs), állapotstabilizálása, differenciáldiagnosztikájának végzése és gyakran azonnali ellátása több szakterület együttműködésével. A klinikába integrálódott szintén 2021-ben a Sürgősségi Orvostan – Oxiológia Tanszéki Csoport, amelynek fő feladata az Általános Orvostudományi Kar hallgatóinak graduális oktatása, emellett rezidensképzés is zajlik itt.
A klinikát 2021 óta vezető dr. Varga Csaba egyetemi docens 2024 decemberében köszönt le, az igazgatói posztot idén januártól dr. Fenyves Bánk egyetemi docens tölti be. Hangsúlyozta, hogy egy dinamikusan fejlődő klinikát tudott átvenni elődjétől, ezért elsődleges feladatának tartja ezen a „felszálló pályán” tartani a Sürgősségi Orvostani Klinikát. Ez a gyakorlatban egyebek mellett a magas szakdolgozói létszám megtartását és a szakorvosi gárda további bővítését jelenti – ismertette az igazgató. A klinikán a 2024-es átlagos napi betegforgalom 130 volt (gyakran 150 fölötti kilengésekkel), ami folyamatos (2024. januártól júliusig 20 százalékos) növekedést jelent.
2021 óta megnégyszereződött a klinika munkatársainak száma, főképp a szakdolgozói létszámfejlesztéseknek köszönhetően. Továbbá évi négy-hat sürgősségi rezidenst tudnak fölvenni, amely kulcsfontosságú az utánpótlás biztosítása és a szakorvosi létszám bővítése érdekében. A rezidensekkel, mentőtisztekkel és kiterjesztett hatáskörű ápolókkal együtt jelenleg mintegy 40 fő teljes állásnyi ellátó vesz részt a betegellátásban műszakvezető szakorvos szakmai vezetése mellett, folyamatos műszakos munkarendben. A sürgősségi ellátás sok fiatal számára vonzó terület, mivel nagyon sokféle beteggel és betegséggel lehet találkozni – mondta el tapasztalatait dr. Fenyves Bánk. Ugyanakkor a magas betegforgalom, a folyamatos és gyakran időkritikus ellátási igény, a 12 órás nappalos és éjszakás műszakok váltakozása megterhelőek lehetnek. Ezt a jó munkahelyi hangulat ellensúlyozza szerinte, aminek egyik kulcsa a csapatmunka: a sürgősségi ellátásban a csapatszellem alapvető, nincs olyan hierarchikus különbség egy műszakvezető orvos és egy betegszállító vagy segédápoló között, mint egy tradicionális munkakörnyezetben. Az igazgató hosszú távú tervei közt említette egy olyan sürgősségi életpályamodell megvalósítását a klinikán, amiben – nyugati példák mentén – a szakorvosok munkaideje úgy oszlik meg, hogy a primer betegellátáson kívül dedikált, védett időt kapnak olyan egyéni profilokban tevékenykedni, mint az oktatás és a kutatás.
További részletek a semmelweis.hu-n.
Fotó: Zellei Boglárka – Semmelweis Egyetem