Ez az új műszer – mutatja be
Szalontai László, az OMSZ Miskolci Mentőállomásának szakmai vezetője a piros tokban lévő, hordozható készüléket. Ő az, aki kisebb csoportokban kiképezi a használatára a megye mentőápolóit – olvasható a
szon.hu portálján.
S, hogy mire is alkalmas a készülék? Mint Szalontai László rövid bemutatóján kiemelte: egyelőre egy átlag felnőtthöz és egy átlag gyermekhez való közül lehet választani, de elvileg létezik nyolcféle méret. A műszer kijelzőjén láthatóak majd a különféle értékek: a vérnyomásé, a vérgázé és a testhőmérsékleté. Rajtunk múlik, mennyire kalibráljuk az értékeket, a lila az eltérést jelzi. Az is beállítható, hogy milyen időközönként ismételje a méréseket. Egyelőre öt percben maradtunk – magyarázta a szakember.
A döcögősen zajló, már lezárult uniós pályázattal az Észak-Magyarország is többször foglalkozott. Mint korábban megírtuk – emlékeztet a portál - a drágán beszerzett, mentőkbe szánt monitorok egy raktárban porosodnak, épp csak a tartószerkezeteket szerelték fel a kocsik elejébe, amelyek így rossz helyre kerülve még balesetet is okoztak. A megye valamennyi mentőállomásán legalább egy autó kap egy többfunkciós monitort. Azaz összesen 35-öt, ebből Miskolcé 5. A nemrégiben átadott új állomások új gépkocsijainak pedig eleve a felszereléséhez tartozott.
Valóban, ezekről a monitorokról eddig nem is esett szó – erősítette meg Szalontai László, aki hozzátette azt is: még ezek is a már lezárult projekt részét képezik. Mint kiemelte: szó sincs arról, hogy a beszerzett tableteket eladnák, azokat is megkapják. Viszont, minthogy az bebizonyosodott, hogy elöl rossz helyen lennének, a kocsik hátuljában igyekeznek megfelelő helyet találni nekik. Az új készülékeknél is ezen dolgoznak.
A sokat emlegetett 11 milliárd forintos uniós projekt januári, miskolci lezárásakor bemutattak egy mentőorvosi kocsit is, amellyel két hete már a megye útjain is találkozhatunk, 7 és 19 óra között. Felszerelése megegyezik egy rohamkocsiéval, személyzete egy mentőápoló végzettséggel rendelkező gépkocsivezetőből és egy mentőorvosból vagy egy mentőtisztből áll. Mindennap legalább egyszer bevetették, csütörtökön négy riasztása volt. Mint személygépkocsi, gyorsabban is halad, s magasabb szintű ellátást tud nyújtani, mint egy esetkocsi. (Az előbbi viszont szállításra nem alkalmas.) A beteg állapotától függően a helyszínen döntenek arról, hogy közösen viszik-e tovább a beteget, vagy elegendő ellátás után az esetkocsival kórházba szállítani.