A lenőtt nyelvfék, a kisebb vagy nagyobb nyelv, a fogak, a fogsor állapota is befolyásolhatja a helyes ejtést.
Gyermek- és felnőttkorban is szükség lehet segítségre a megfelelő hangképzés, kiejtés kialakításában. A kamaszok sem kivételek, ráadásul a korosztály beszédproblémái sokszor pszichés eredetűek. E beszédproblémák, artikulációs zavarok megjelenési formáiról, hátteréről és terápiájáról Keresztes Beáta logopédust, gyógypedagógust kérdezte a vaol.hu.
Rengeteg középiskolás korú gyermek küzd artikulációs zavarral és dadogással vagy hadarással. A Vas Megyei Pedagógiai Szakszolgálat hét tagintézménye (Szombathely Kőszeg, Sárvár, Celldömölk, Vasvár, Körmend, Szentgotthárd) az iskolás korosztály ellátásáért felel – a kis- és nagykamaszok is ebbe a körbe tartoznak tehát –, közülük mégis nagyon kevesen jutnak el hozzánk. Pedig mindegyik beszédhibánál nagy az elszigetelődés veszélye, éppen ezért rendkívül fontos a szülők és az iskolában az osztályfőnök támogatása.
A kamaszkori zavarok azért is nehezítettek, mert a személyiségfejlődés egy olyan szakaszán jelentkeznek, amely magában is nehéz, kihívásokkal teli korszak egy fiatalnak, és ha e mellé még bármilyen elakadás, helytelen ejtés, hadarás, dadogás társul, az oda-vissza hat – mondja Keresztes Beáta.