A patikákat érintő törvénymódosítás nem foglalkozik a 2000 fős vagy kisebb lélekszámú településekkel.
Súlyos gondokkal küzd a honi patikaszektor és a jelenlegi környezetben a gyógyszertárak működtetése nem fenntartható — derül ki a Hálózati Gyógyszertárak Szövetségének friss közleményéből. Felmérésük szerint az új gyógyszertár-tulajdonlási szabályok legnagyobb vesztesei a vidéki kispatikák lehetnek – olvasható a beol.hu portálján.
Békés megyében tavaly júniusban 65 településen 112 patika működött. Azóta kettővel csökkent a gyógyszertárak száma (64 településen 110 gyógyszertár). A megyében jelenleg a települések 15 százalékán nincs patika, a 2000 fő alatti kistelepülések majd’ egyharmadában. A képet tovább árnyalja, hogy a kistelepülési gyógyszertárak elsöprő többsége (több mint fele) rövidebb nyitva tartással üzemelő fiókgyógyszertár. Ugyanakkor a statisztikai adatokból az is kiolvasható, hogy a térségben a 2000 fő alatti települések gyógyszertár-ellátottsága 71,79 %, ezzel Békést egyedül Jász-Nagykun-Szolnok előzi meg ebben a mutatóban.
A hazai gyógyszertárak működtetése és fenntartása évről évre egyre nehezebb – közölte dr. Zlinszky János, a HGYSZ alelnöke, aki hangsúlyozta azt is, a tulajdonlásra vonatkozó szabályoknak köszönhetően a vidéki kispatikák sorsa is bizonytalanná vált. Kiemelte azt is, a közelmúltban a patikákat érintő törvénymódosítás nem foglalkozik a 2000 fős vagy kisebb lélekszámú településekkel. Így amennyiben ezeken a településeken nem valósul meg 2017. január 1-jéig az előírás szerinti gyógyszerészi többségi tulajdon, vagy a jövőben a tulajdonos gyógyszerész nyugdíjba megy, és nem talál vevőt a patikájára, ezek a kispatikák be kell, hogy zárjanak, ami jelentősen megnehezítheti a kistelepüléseken élők gyógyszerhez jutását – jegyezte meg a HGYSZ alelnöke.