Tudatos doppingolásról van szó, vagy egyszeri drogfogyasztásról egy buliban?
Sokkoló hírként robbant a magyar kajak-kenu válogatott két élsportolójának, Csipes Tamarának és Dombvári Bencének ügye. A két fiatal pozitív drogtesztet produkált a dunavarsányi edzőtáborban, és a vizsgálat kokaint mutatott ki a szervezetükben. Azóta is folyik a találgatás: tudatos doppingolásról van szó, vagy egyszeri drogfogyasztásról egy buliban.
Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport vezetője a Népszavának megerősítette: Csipes Tamara és Dombvári Bence pozitív drogtesztje nem doppingeset, ezért nem is kerül a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) elé.
Határozottan ki kell jelentenem, hogy sem Csipes, sem pedig Dombvári nem követett el doppingvétséget, egyszerűen azért, mert egy versenyen kívüli doppingellenőrzéshez kapcsolódó drogteszt mutatta ki a szervezetükben a kokainfogyasztás nyomait - fogalmazott Tiszeker Ágnes, aki hozzátette azt is: ugyanakkor az is igaz, hogy ha ezt az eredményt egy olimpián, világ- és Európa-bajnokságon, vagy egy világkupa-versenyen produkálják, egyértelmű, hogy más az eset súlya és elbírálása: akkor a kimutatott kokainfogyasztás már kimeríti a doppingvétség fogalmát.
A szakember kijelentette, a kokain az S6-os csoport stimuláns doppingjai közé tartozik, és igazi nagyágyúnak számít. „Ellentétben a szteroidokkal, amelynek előbukkanása a versenyeken és azon kívül is azonnali eltiltást von maga után, az S6-os csoportban szereplő stimulánsok, mint a kokain is, csak a versenyeken történt lebukás esetén kap eltiltást a megbukott sportoló.