A vízimentők évente négyezer elsősegélynyújtást végeznek, 1999 óta több mint háromezer ember életét mentették meg.
Bár egyre népszerűbb a fiatalok körében, vízimentő csak abból lehet, aki több úszásnemben is biztosan és jól úszik, betöltötte a 16. életévét és sikerrel elvégezte a szakszolgálat tanfolyamát. Ezt Kováts Norbert, a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának oktatásvezetője mondta a Mediaworks regionális lapjainak. A cikket a vg.hu adta közre.
A legtöbb vízi baleset megelőzhető lenne a szabályok betartásával és józan paraszti ésszel. A természetes vizeknél akkor garantálhatja egy szülő vagy kísérő a gyermekek védelmét, ha pontosan felméri, milyen vízbiztonsággal bírnak, ismert fürdőhelyet választ, vagy a gyerekek vízbe engedése előtt megismeri a mederviszonyokat. Az is visszatérő hiba, hogy a kisgyermekekre nem adnak mentőmellényt azonnal, akár már az autóból kiszállva, amint egy kikötő vagy mély víz közelébe érnek, pedig életeket lehet menteni egy olcsó eszközzel.
A tragédiák sok esetben abból adódnak, hogy úszni nem tudók mennek csónakkal vagy felfújható strandeszközbe kapaszkodva a bójákon túlra, miközben a tó medre csalóka lehet, mert egyes bemaródásoknál hirtelen mélyül.
„Fontos tudni, hogy akit a strandeszközével sodor el a parttól a szél vagy a víz, az nagyobb biztonságban van, ha továbbra is belekapaszkodik ezekbe, és megvárja, amíg segítség érkezik, mintha elengedi és úszva próbál partra evickélni." Ki segítsen,. ha baj van és hogyan? - a teljes cikkben