Nincs olyan ország, ahol ne kellene kidobni lejárt, leselejtezett vért.
A jelenlegi körülmények között nem könnyű feladat a megfelelő vérmennyiség biztosítása a magyar egészségügyben. Az Országos Vérellátó Szolgálat egyre nehezebben tudja előteremteni a műtétekhez szükséges vérmennyiséget - foglalkozik a témával a szoljon.hu. Nagy Sándor, az Országos Vérellátó Szolgálat szakmai főigazgató-helyettese nemrégen nyilatkozva úgy vélte, a problémát csak úgy lehetne kezelni, ha az egészségügyi intézmények sokkal körültekintőbben gazdálkodnának a vérrel. Vagyis mind többször használnák az úgynevezett vértakarékos eljárásokat és mindent megtennének azért, hogy a minimálisra szorítsák a leselejtezett vérmennyiséget - írta a szoljon.hu.
– Nyilvánvaló, hogy a lehetőségekhez mérten törekszünk rá, hogy takarékoskodjunk a vérrel, vérkészítményekkel, de minden körülmények között tartjuk magunkat az előírt betegellátási protokollokhoz, a beteg érdeke az elsődleges számunkra – hangsúlyozta kérdésünkre válaszolva dr. Péter Lívia, a Hetényi Géza kórház orvos-igazgatója. – Ilyen nagyságrendű intézetben gyakrabban fordul elő nagyobb vérigényű tervezett vagy sürgős műtét, és a belgyógyászati jellegű (hematológiai, onkológiai) betegellátás során is jelentős mennyiségű vért használunk fel, az előírásoknak megfelelően. Odafigyelünk azonban arra is, hogy a hozzátartozók figyelmét felhívjuk az irányított véradás lehetőségére, mely segíti a betegellátást.
Egy heti készlet végzi a kukában
Az Országos Vérellátó Szolgálat egy országjárást is szervezett az intézmények „meggyőzésére", ez azonban nem olyan egyszerű. Azok a vérmentő eszközök, melyek összegyűjtik, tisztítják a beteg vérét, majd visszavezetik a testbe, négyszer-ötször drágábban készítenek elő egy egység vért. Egy egység vörösvérsejt-készítmény ára Magyarországon jelen pillanatban nagyon alacsony: 7300 Ft körül van, míg az európai átlagár meghaladja a 20 ezer forintot, ami sajnos nem ösztönzi takarékosságra az intézményeket.