A kórházaknak forrás kell ahhoz, hogy helyettesíteni vagy pótolni tudják a kiterjesztett hatáskörű ápolókat.
Támogatja a Magyar Kórházszövetség (MKSZ) a „non-doktori" rendszer hazai bevezetését, de az intézményeknek forrást kell kapniuk annak érdekében, hogy biztosítani tudják a kiterjesztett hatáskörű ápolók helyettesítését, illetve pótlását a betegágyak mellett. Magasan kvalifikált, kompetenciáikat pontosan ismerő, egy adott szegmensben mondhatni orvosi szinten képzett szakemberek régóta dolgoznak az egészségügyben világszerte, így a Magyar Kórházszövetség (MKSZ) is támogatja a kiterjesztett hatáskörű ápolói modell hazai bevezetését – mondja a Medicalonline-nak dr. Ficzere Andrea, a szervezet alelnöke.
Mint kifejti, az angol-szász rendszerekben – ahol Advanced Practice Nurse-öknek (APN) nevezik azokat az ápolókat, akiket a hazai köznyelv immár „non-doktorokként" emleget – a beteg elsőként nem orvossal, hanem szakdolgozóval találkozik, aki minden olyan problémát ellát, ami nem kifejezetten orvosi kompetencia. Ezekben az országokban a páciensek is pozitívan ítélik meg az APN-ek munkáját.
A nővérek egy része tart a modell bevezetésétől – folytatja az MKSZ alelnöke, saját tapasztalatait megosztva. Az ápolók között vannak olyanok, akik nem szeretnének kiterjesztett kompetenciákat, mások viszont attól tartanak, hogy kevesebben lesznek azok, akik a klasszikus ápolási feladatokat ellátják, és a mesterfokú képesítést (MSc) szerző kollégák munkája is azokra hárul majd, akik a betegágyak mellett maradnak. A teljes cikk itt olvasható