A régióban a várható élettartam átlépte a 77 évet, a csecsemőhalandóság szintje pedig soha nem volt ilyen alacsony.
Van, ahol egy havi fizetést is elkérnek a magas vérnyomást kezelő gyógyszerért, a gazdagabb országok pedig elcsábítják az orvosokat. Ezekről a problémákról, megoldásokról is egyeztetnek Budapesten a WHO regionális tanácskozásán a döntéshozók, szakemberek – írja a csalad.hu.
Az egészségügyre szánt források hatékony és igazságos felhasználása is téma volt Balog Zoltán és a görög miniszterelnök, Alekszisz Ciprasz találkozójának. Az emberi erőforrások minisztere mindkét ország fontos feladatának nevezte a romák egészségi állapotának javítását. Alekszisz Ciprasz az Egészségügyi Világszervezet európai regionális bizottságának 67. ülésén vett részt.
Eltérő esélyek, közös irány
A hétfőtől csütörtökig Budapesten tartott tanácskozáson döntések születnek az egészségügyi prioritásokról, amelyek a WHO Európai Régiójában, többek között az Európai Unióban, Közép-és Kelet Európában, a Kaukázusban és Közép-Ázsiában élő mintegy 900 millió ember egészségére és jólétére lesznek hatással.
A régióban a várható élettartam átlépte a 77 évet, a csecsemőhalandóság szintje pedig még soha nem volt ennyire alacsony. Továbbra is fennállnak azonban az egyes országok közötti különbségek. A várható élettartam 71 és 83 év között változik, míg ezer élve született csecsemőből egyes helyeken alig kettő, máshol akár 22 gyermek is meghal.
Jakab Zsuzsanna, a WHO európai regionális igazgatója kijelentette: miközben az európaiak egészségi állapota folyamatosan javul, arra kell összpontosítani, hogy jobb, fenntartható és méltányosabb egészséget és jólétet lehessen biztosítani minden egyes embernek minden életkorban. Mostantól a kormányok az új európai ütemtervet is használhatják a 2030-as program végrehajtásához, támaszkodva az Egészség 2020 elnevezésű új európai egészségpolitikai keretrendszerre. Mint mondta: lesz egy közös irány, így jobban szolgálható valamennyi polgár egészsége, jóléte.
További részletek a weboldalon.