A kevésbé hatékonyan működő egészségügyi rendszerekben a gyógyulásra kisebb az esély.
A kutatók szerint 1000 esetből 5 és 40 közé tehető az új típusú koronavírus (COVID-19) által okozott halálesetek száma. Vasárnap Matt Hancock, Nagy-Britannia egészségügyi minisztere kijelentette, hogy a halálozási arány nagy valószínűséggel a 2 százalékot sehol sem haladja majd meg – írja a BBC nyomán a vg.hu.
A halálozási arányt azonban számos tényező befolyásolja: a fertőzöttek neme, kora, általános egészségi állapota, illetve az adott ország egészségügyi rendszere is, ahol a beteget ellátják.
Az Imperial College nevű felsőoktatási intézmény kutatása szerint a halálozási arányokban világszerte tapasztalt eltéréseket valószínűleg nem a vírus különböző verziói okozzák. Ennek az az oka, hogy számos országban máshogy reagálnak a fertőzéses megbetegedésekre, ezért a kevésbé hatékonyan működő egészségügyi rendszerekben a gyógyulásra kisebb az esély.
Példának említik meg, hogy Kínában egy 80 éves férfiakból álló csoport más eséllyel gyógyulhat meg, mint egy azonos korú csoport Európában vagy Afrikában. Fontos tényező, hogy a megbetegedés melyik stádiumában prognosztizálták a kórt, illetve a kezelés minősége is befolyásolja a gyógyulás esélyét. A kutatás szerint a koronavírus-járvány az egészségügyi rendszerek működését is kihívás elé állítja, hogy képesek-e időben ellátni a nagy számban jelentkező fertőzésgyanús eseteket, és kezelni a betegeket.
Egyes emberek nagyobb valószínűséggel halnak meg, ha koronavírussal fertőződnek meg: az idősek, a rossz állapotban lévők és leginkább a férfiak. A Kínából származó több mint 44 ezer fertőzött vizsgálatánál a halálozási arány tízszer magasabb volt a idősek esetében, mint a középkorúaknál.