A tudósok kifejlesztettek egy olyan kétdózisú vakcinát, amely reményeik szerint a rákos sejtek felületén lévő proteineket célozza.
Az Oxfordi Egyetem kutatói ma reggel bejelentették, hogy a koronavírus elleni vakcinák mögött álló technológia segíthet a rák elleni küzdelemben is – írja a Guardian alapján az index.hu.
A tudósok kifejlesztettek egy olyan kétdózisú vakcinát, amely reményeik szerint a rákos sejtek felületén lévő proteineket célozza. Az állatkísérletekben az oltás megemelte a tumorokat támadó T-limfociták számát, és növelte a túlélési esélyeket. A kutatócsoport most akarja elindítani az embereken való tesztelést.
A vektoralapú vakcinatechnológia rendkívül hatásos. Az elmúlt években kifejlesztett immunoterápiák csodálatos eredményeket hoztak be a rák gyógyításába, de vannak olyan páciensek, akiknek az immunrendszere nem reagál a kezelésre. A mostani ötletünk lényege az, hogy az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca által a koronavírus-oltóanyagra kifejlesztett technológia nem csupán a vírus tüskefehérjéjének, hanem a rákos sejtek fehérjéinek felismerésére is meg tudja tanítani az immunrendszert – mondta el Benoit Van der Eynde, a kutatócsoport vezetője.