A beltéri maszkhasználat nagyon fontos lesz azokban a szezonokban, amik most ránk várnak.
Komolyabb "megfázásokra” készülhetünk, mert kimaradt több szezonnyi természetes immunizáció - mondta az InfoRádiónak Kemenesi Gábor. A Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Karának adjunktusa szerint a koronavírus még rendkívül kiszámíthatatlan és a WHO adatai is arra utalnak, hogy a kanyarós megbetegedésektől sem tudtunk megszabadulni.
"Minden egyes vírust külön kell kezelni, minden egyes vírusnak megvannak a saját tulajdonságai, úgyhogy külön beszélhetünk influenzavírusokról, RSV-ről, adenovírusokról és enterovírusokról, de ha összefoglaló nevet kellene keresni, a legtöbbjüket úgy ismerjük, hogy náthavírus"- mondta a virológus. Kemenesi Gábor szerint a járvány kitörése után a karatén miatt sokkal kevesebbet mozogtak az emberek, de a vírus visszaszorításában a maszkhasználat, a távolságtartási és kézhigiéniás eljárások is segítettek. Ezeknek a szigorításoknak a következménye lett a populációs immunitás, ami viszont azt jelentheti, hogy az elmúlt 3-4 szezonban nem jelentkező más vírusok nagyobb erővel térhetnek vissza.
"A tanulság itt is nagyon hasonló lesz, mint amit megtanulhattunk koronavírusnál: a beltéri maszkhasználat nagyon fontos lesz azokban a szezonokban, amik most ránk várnak. Nem szabad ezeket a vírusokat hirtelen visszaengedni magunk közé, mert annak súlyos ára lesz" - hangsúlyozta a szakértő a fokozatosság elvét.
...
A WHO adatai szerint Afrikában jelentősen megemelkedett a kanyarós megbetegedések száma is: bár a betegséget könnyű lenne megelőzni, de az oltásellenesek, illetve a pandémia miatt visszaszorult nemzetközi vakcinációs programok miatt a betegség ismét nagyobb tömegben jelent meg. "Afrikában 2022 első negyedévében 400 százalékkal több kanyarós eset volt, mint az előző évben ugyanekkor. Látszik, hogy jönnek vissza ezek a betegségek, ezért nagyon fontos minél hamarabb újraindítani az oltási programokat" - mondta Kemenesi Gábor.