Magyarország fel tudott kapaszkodni a középmezőnybe, talán a többi kelet-európai országot megelőzi.
A tudományos világ nem akar kétsebességes Európát - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Lovász László. A Magyar Tudományos Akadémia elnöke arról is beszélt, egyszerűsítené a tudományos kutatások közbeszerzéseit.
„Vannak olyan tudományos lehetőségek, amelyekben teljesen kiválósági alapon egységes verseny van Európában. Ezt az Európai Kutatási Tanács vezeti, nagyon fontos pályázatok vannak itt. Magyarország fel tudott kapaszkodni a középmezőnybe, talán a többi kelet-európai országot megelőzi. Olyan régi és komoly tudományos háttérrel rendelkező országok, mint Csehország vagy Lengyelország nem teljesítenek olyan jól, ahogy ez elvárható lenne."
Az, hogy a régió tudományos központja hol van, nehezen mérhető – mondta a Magyar Tudományos Akadémia elnöke. „Prága vagy Krakkó mindig fontos tudományos város lesz."
Ahhoz, hogy Magyarország előrelépjen, több dolognak is változnia kellene – mondta Lovász László, hozzátéve: nemrég erről beszélt Orbán Viktor miniszterelnökkel is. „Az egyik, amit említettem egy viszonylag explicit dolog: kellene Budapestre egy sok ezer főt befogadni képes kongresszusi központ. Ma már a nagy kongresszusok tényleg nagyok, van, amelyik a tízezer főt is meghaladja, de az ötezret mindegyik. Ezeknek kellene lehetőséget adni, hogy idejöjjenek."
A közbeszerzési törvények fölöslegesen hátrányosan érintik a tudományos kutatást – mondta az MTA elnöke. „Nagyon gyakran hónapokkal késleltetnek fontos kísérleteket, ami ilyen éles nemzetközi versenyben komoly hátrányt jelenthet."
Lovász László hozzátette: az Emberi Erőforrások Minisztériumával közösen készülő jogszabály-tervezet reményei szerint hónapokon belül a kormány elé kerül. A műsor itt meghallgatható