A gyógyszerészek kezében még sok kihasználatlan eszköz van a terápiakövetés megerősítésére.
Az idei Patikanap (június 12.) szakmai témája az adherencia-fejlesztés lesz. Magyarázni sem kell a kamara választását: a krónikus betegek ingatag terápiahűségéről riasztó adatokat ismerünk. S az is bizonyos, hogy a gyógyszerészek kezében még sok kihasználatlan eszköz van a terápiakövetés megerősítésére - írta a marketingpirula.hu.
Az eredményes gyógyszerterápia feltétele a megfelelő gyógyszerválasztás mellett az előírás szerinti gyógyszeralkalmazás időben, adagolásban és alkalmazási módjában. A gyógyszerterápia sikere a krónikus népbetegségeknél különösen függ az életmód, az étkezési szokások egészségesebb irányba történő változtatására való hajlandóságtól is.
Közismertek azok az adatok, melyek szerint a krónikus betegek 50 százaléka a terápia első évének végére nem szedi, vagy nem az előírásoknak megfelelően alkalmazza a számára folyamatosan szükséges készítményeket. Ez a lemorzsolódás a második év végére eléri a 80-85 százalékot! Megdöbbentő vizsgálati eredmények olvashatók például arról, hogy a szív- és érrendszeri katasztrófán átesettek a számukra életfontosságú véralvadásgátló kezelést is jelentős arányban abbahagyják, ezzel veszélyeztetve a saját túlélésüket.
Az adherencia hiánya azon krónikus betegségek esetében a legnagyobb, ahol maga a kórkép nem okoz fájdalmat, (pl. magas vérnyomás, hypercholesterinaemia) ugyanakkor a kezelésre alkalmazott gyógyszerek mellékhatásai a beteg számára kellemetlenek. Ám olyan krónikus kóroknál is jellemző a „terápiahűtlenség”, ahol a gyógyszeres kezelés elmaradása, vagy helytelensége a beteg számára kifejezetten kellemetlen következményekkel, életminőség romlással jár (pl. aszthma, COPD, diabetes, rheumatoid arthritis). Az antibiotikumok esetében közismert, hogy még relatíve rövid ideig alkalmazandó gyógyszercsoportok esetében is magas az aránya a kúra idő előtti felfüggesztésének. Mit lehetne tenni? Kiderül a teljes cikkből