Az elemzés megállapította, hogy vas-oxid tartalmú anyag, és nem lúgos vörösiszap került a Sajóba Szlovákiában.
A Sajó folyót ért szennyezésről március 13-án a közösségi médiából értesült a közvélemény és a magyar vízügyi szakemberek is, akik azonnal megtették a szükséges lépéseket. Kiderült, a Szlovákia területén lévő egykori Siderit üzem telephelyéről, az alsósajói vasércbánya altározójából folyik szennyezett víz a Sajóba - emlékeztetett a boon.hu.
Az ÉMVIZIG külső akkreditált laboratóriumot kért fel a szennyező anyagok pontos meghatározására a határszelvény térségében, Sajópüspökinél. A szerdán publikált elemzés megállapította, hogy vas-oxid tartalmú anyag, és nem lúgos vörösiszap került a Sajóba Szlovákiában. A laboreredmények alapján a magyar szakaszon a toxikus fémek mennyisége határérték alatti a folyó vizében. Az arzéntartalom az ivóvízminőségi határérték tizede (0,94 ug/l). Mivel a szennyezés egy használaton kívüli vasércbányából került a folyóba, a vastartalom némileg magasabb, de a magyar Sajó-szakasz esetében ez nem kirívó érték (366 ug/l).
A jó hír, hogy nem az első napokban feltételezett, erősen lúgos kémhatású vörös-iszap, hanem vas-oxid jellegű anyag - lényegében rozsda - szennyezi a folyót. A rossz pedig az, hogy a bányaüzemből továbbra is folyik a szennyezett víz.
A magyar fél kérte a szlovák felet a kármentesítés haladéktalan megkezdésére. Részletek a teljes cikkben