Az első trimeszterbeli láz szív-, illetve állkapocs-fejlődési rendellenességekhez is vezethet.
A terhesség alatti láz növeli a fejlődési rendellenességek, köztük például az ajak- és/vagy szájpadhasadék kialakulásának a kockázatát. Napjainkigazonban nem volt ismert, hogy pontosan mi vezet a rendellenességek létrejöttéhez; a vírus vagy egyéb kórokozók okozta fertőzések, netán maga a láz tehető-e felelőssé - írta a pharmaonline.hu.
A szív fejlődési rendellenességei minden 100. élve született gyermeket érintenek, míg a száj- és/vagy ajakhasadék kialakulásának gyakorisága Európában 1/500-700 élveszületésre tehető.
Mint az a Science Signaling folyóiratban frissen megjelent eredményekből kiderül, a várandósság 3. és 8. hetei közötti emelkedett testhőmérséklet már önmagában elegendő ahhoz, hogy a szív vagy az állkapocs fejlődési rendellenességei kialakuljanak.
A kaliforniai Berkeley Egyetem kutatója szerint „A szívet és állkapcsot érintő veleszületett rendellenességek egy része megelőzhető lenne, ha az első trimeszterében lévő kismama lázát gyógyszeresen kezelnék". A citált közlemény szerzői úgy vélik, hogy a kismamákkal az orvosuknak/gyógyszerészüknek a folsav-szupplementáció mellett azt is meg kellene beszélniük, hogy láz esetén lényeges az alkalmas lázcsillapító gyógyszer bevétele. Erre a célra a szerzők elsősorban a széles körben vizsgált hatásokkal rendelkező paracetamolt javasolják, aminek az alkalmazása az első trimeszterben is biztonságosnak tekinthető - írta a lap.