Az állam ahelyett, hogy javítaná a köz- és a magánegészségügy együttműködését, inkább csökkentené a megrendeléseit, visszavesz területeket.
A tb-alapú ellátás minőségromlása helyzetbe hozza Magyarországon a magánegészségügyet. Nemrég még az orvosi kamara elnöke is arra buzdított, hogy aki csak teheti, rakjon félre arra, hogy amikor baj van, el tudjon menni magánorvoshoz, írja a Telex.
A hálapénz örvendetes kivezetése után a közegészségügybe nem érkezett hatékony motiváció a várólisták apasztására, és eltűnt például az az illúzió is a szüléseknél, hogy orvost lehet választani. Ezek a trendek növelték a magánszolgáltatók iránti keresletet.
Az állam ahelyett, hogy javítaná a köz- és a magánegészségügy együttműködését, inkább csökkentené a megrendeléseit, visszavesz területeket. Erre volt példa a meddőségi ellátás államosítása, ilyen folyamatban lévő terv a képalkotó diagnosztika, és ilyen befulladt elképzelés volt a laborvizsgálatok állami központosítása.
Sok befolyásos gazdasági szereplő, köztük kormányközeliek is beszálltak már a szektorba. Ameddig azonban nincs nagy állami megrendelő, a klasszikus NER-esedés nem jellemző a magánegészségügyre. Ez az ágazat ugyanis túl sok befektetést, munkát és szakértelmet igényel, miközben kevesebb gyors jövedelmet ígér a csókos csoportoknak.
A teljes lista a Telexen.