Hazánkban évente minden felnőtt lakosra 12 l tiszta szesznek megfelelő alkoholmennyiség jut.
Egy ország alkoholbetegeinek száma nemcsak egészségügyi, de társadalmi mutatója is az adott közösségnek, így nemcsak az egészségügyi szakemberek, de a szociológusok és pszichológusok figyelmének középpontjában is áll, írja a MedicalOnline.
Bár az utóbbi években az össz alkoholfogyasztás eddig felfelé ívelő görbéje megtörni látszik, még sincs okunk az örömre. Egyrészt új szociológiai, demográfiai jelenségek figyelhetők meg az alkoholt rendszeresen fogyasztók körében, másrészt pedig a májzsugorodásban meghaltak száma az ötvenes évek közepétől folyamatos növekedést mutat, itt nem tapasztalható az utóbbi években jelentkező csökkenő, illetve stagnáló alkoholfogyasztási tendencia.
Magyarország különösen nehéz helyzetben EU összehasonlításban is, hiszen nagyon „előkelő helyet foglalunk el. Hazánkban évente minden felnőtt lakosra 12 l tiszta szesznek megfelelő alkoholmennyiség jut. A fogyasztási struktúrát minden korosztályban az égetett szeszek dominanciája jellemzi.
Hazánkban becslések szerint 1 millió alkoholbeteg él, vagyis a felnőtt lakosság 15%-a. Az Országos Lakossági Egészség Felmérés adatai szerint nagyivó a férfiak 18%-a, és a nők 2,5%-a, míg alkalmi ivó a férfiak 55, és a nők 21%-a.
A WHO szerint férfiaknak napi 2, nőknek 1 egységnyi szeszes ital elfogyasztása nem okoz egészségügyi problémát. 1 egység 12 g alkoholnak felel meg, ami 3,5 dl sör, 1 dl bor vagy 3 cl égetett szesznek felel meg. A szervezet életkorral bekövetkező változásai miatt 65 év felett mindkét nemben ajánlott a napi bevitelt 1 egység alá csökkenteni. Sajnos, kevesen tudják, hogy viszonylag kis mennyiségű (napi 4 mg tiszta alkoholnak megfelelő mennyiség) rendszeres fogyasztása is függőséget okoz.
Problémás ivók azok a nők, akik hetente több, mint 7 egységnyi, illetve alkalmanként több mint 3 egységnyi alkoholt isznak. Ugyanez férfiaknál heti 14, illetve alkalmanként 4 egységnél több alkohol fogyasztását jelenti. Nagyivók (alkoholbetegek) azok a nők, akik napi 3-4 egységet, illetve férfiak, akik napi 5-6 egységet isznak rendszeresen.