Átlagosan 11 védőoltást ismerünk, de nevesíteni csupán 4-et tudunk. A legnépszerűbb a legmegosztóbb.
A legtöbben egyetértenek azzal, hogy; a védőoltások segítik a fertőző betegségek csökkenését és a védőoltásokra szükség van a gyerekek immunizálása szempontjából - derült ki az Ipsos Healthcare Egészségpercek legfrissebb kutatásából, amelyet az Ipsos Zrt. felnőtt lakosság körében, ezer fős országos reprezentatív mintán végzett nyáron, s ennek eredményét eljuttatta a Figyelő Online-nak.
A felmérésből elsősorban az derül ki, hogy vegyes képet mutat a lakosság védőoltásokkal kapcsolatos tájékozottsága. A válaszadók spontán, segítség nélkül 4 különböző vakcinát nevesítettek, s lista segítségével további 7-et tudtak beazonosítani. A válaszadók több, mint fele nem érzi magát kellőképp tájékozottnak. A 25 vakcinát felsoroló listán az influenza elleni védőoltás a legismertebb (91 százalék). Ez a legnépszerűbb nem kötelező védőoltás a gyermekes szülők válaszai alapján is. A szülők 13 százaléka adatta be csemetéjüknek ezt az oltástípust. A felnőttek 32 százaléka adatta már be magának és további 27 százalék tervezi. Érdekesség, hogy az elutasítása is magas, 34 százalék, s ezzel a leginkább megosztó ellenanyag címet „nyerte el". Ebben szakértők szerint valószínűleg szerepet játszik az is, hogy ez az oltástípus térítésköteles.
A kullancs terjesztette agyvelőgyulladás elleni védőoltás a második legismertebb, a megkérdezettek 64 százaléka említette ezt az oltástípust. Az élmezőnyben végzett a méhnyakrák elleni védőoltás (HPV) is, nem meglepő módon a nők körében háromszor ismertebb, mint a férfiak számára. A már beadott és beadni tervezett vakcinák listáján érdekesség, hogy közel háromszoros tábor szeretne hozzájutni, de valószínűleg eddig az ára jelentett akadályt.