Fő célkitűzéssé válik többek között az ázsiai országokban az otthonok tiszta energiával ellátása és a tömegközlekedés fejlesztése.
Ázsiában mintegy négymilliárd ember, a régió lakosságának 92 százaléka lélegez be veszélyesen mérgező levegőt. ENSZ-szervezetek kedden egy több száz milliárd dolláros intézkedéscsomagot ajánlottak megvalósítani, amelynek célja a károsanyag-kibocsátás csökkentése - írja a magyaridok.hu.
A becslések szerint a 25 pontba foglalt intézkedések 300-600 milliárd dollárba kerülhetnek évente, de munkahelyeket teremtenek, növelik a mezőgazdasági termelést és a gazdasági növekedést.
A világ legnépesebb kontinense viseli a globális légszennyezettség legnagyobb terhét. A levegőben lévő kémiai anyagokhoz és finomszemcsés részecskékhez köthető, mintegy hétmillió idő előtti halálesetből négymillió Ázsiában következik be – közölte a szervezet a Genfben zajló Global Conference on Air Pollution and Health elnevezésű, kedden kezdődött találkozón.
Az ipar és a városok gyors fejlődésével Ázsiában az emberek más régiókhoz képest is jobban szenvednek a szennyezéssel összefüggő betegségektől és egyre gyakoribbak az ehhez köthető halálesetek is a Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint. „Sajnálatos tény, hogy a tiszta levegő belélegzése, az egyik legalapvetőbb emberi szükséglet luxussá vált a világ több részén” – mondta Erik Solheim, az ENSZ Környezetvédelmi Programjának vezetője.
A szervezetek ígérete szerint a járművekre, erőművekre és gyárakra vonatkozó környezetvédelmi normákat szigorítani fogják. Fő célkitűzéssé válik többek között az ázsiai országokban az otthonok tiszta energiával ellátása és a tömegközlekedés fejlesztése.