Az elhízás súlyosságával arányosan növekszik a koronavírus-fertőzés súlyossága is.
Az elhízás és a mozgás hiánya is fokozza a súlyos koronavírus-betegség kockázatát - mondta az InfoRádiónak Bedros J. Róbert országos kórházfőparancsnok-helyettes, az Országos Obezitológiai Centrum vezetője. A lélegeztetőgépre tett betegek 90 százaléka volt túlsúlyos eddig.
"Az elhízottaknak nagyon oda kell figyelniük, hogy elkerüljék a koronavírus-fertőzést, mert ők sokkal nagyobb eséllyel szorulhatnak kórházi ellátásra és kerülhetnek lélegeztetőgépre, mint a normál testtömegűek. Egyébként a súlyos fertőzés kockázatát a súlyos elhízás és a mozgáshiány is okozza.
Amikor Amerikába eljutott a vírus, akkor az ottani orvosok az olaszországi adatokra voltak felkészülve, és meglepetten tapasztalták, hogy fiatalabb emberek is kerültek bőven az intenzív osztályokra és lélegeztetőgépre is. Amikor ezt tudományosan vizsgálták, arra jutottak, hogy az amerikai felnőttek körében kiugró az elhízottak aránya, 40 százalék."
Az országos kórházfőparancsnok-helyettes arról is beszélt, hogy az elhízás miatt a lélegeztetésnél is számos nehézség jelentkezik. A két legfontosabb dolog, hogy az elhízott embernek magasabb hasűri nyomása van, emiatt a tüdőkapacitása beszűkül, hiszen a nagy has nyomja felfelé a rekeszeket, illetve a zsírszövettel terhelt mellkas nehezebben mozgatható a lélegeztetőgéppel.
Bedros J. Róbert emlékeztetett arra, hog Magyarországon a felnőtt lakosság mintegy 30 százaléka elhízott, amivel a képzeletbeli dobogó harmadik helyét érdemeltük ki a világban.
"Egymáshoz mérve az elhízott koronavírusosok számát és a betegség lefolyásának súlyosságát az adatok azt támasztják alá, hogy az elhízottak lényegesen nagyobb veszélyben vannak. A lélegeztetőgépre kerültek 90 százaléka volt eddig erősen túlsúlyos."
Vagyis az elhízás súlyosságával arányosan növekszik a koronavírus-fertőzés súlyossága is – tette hozzá az országos kórházfőparancsnok-helyettes.